top of page

Zanimljive aktivnosti za djecu 5-7g. u tjednu 04.05.-08.05.

  • Writer: Online Vrtic
    Online Vrtic
  • May 2, 2020
  • 8 min read

TEMA: „ZANIMANJA U NEVOLJI“


TJELESNI I PSIHOMOTORNI RAZVOJ:

  • „PUT PREPREKA“

Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: krep traka, loptica, žlica, zdjela, jastučnica i slični materijali koji će poslužiti kao prepreke. Primjer kako izraditi „Put prepreka“: ovisno o prostoru kojim raspolažete u svom domu, ovaj poligon može imati više ili manje prepreka. Broj zadataka ovisit će o prostoru kojim raspolažete, a važno je da poligon osmislite tako da jedan zadatak slijedi drugi, odnosno da djeca nakon obavljene jedne zadaće ispred sebe imaju pripremljen novi izazov. Opis aktivnost: ovu je aktivnost moguće izvesti kroz više poligona. Vrlo je važno da na početku aktivnosti dogovorite pravila. Prvi poligon: Koristeći krep traku, napravite dvije vodoravne linije između kojih ćete umetnuti jednu okomitu liniju koja će služiti za hodanje ''peta - prsti''. Na ovaj način djeca će razvijati ravnotežu, a kako biste otežali zadatak možete djetetu na glavu staviti plastičnu zdjelu koja ne smije pasti na pod. Drugi poligon: Pomoću krep trake napravite cik-cak liniju na kojoj će dijete hodati udesno i ulijevo, a pored cik-cak trake zalijepite 3 vodoravne linije koje će dijete trebati preskočiti. Između vodoravnih linija možete zalijepiti strelice koje će označiti smjer kretanja. Treći poligon: Istovremeno hodanje po liniji na petama i držanje žlice u kojoj će biti loptica. Loptica ne smije pasti na pod, a ako se to dogodi dijete treba ponoviti postupak. Četvrti poligon: Preskakanje prepreka. Dijete treba preskočiti sve prepreke bez da ih dodiruje. Treći poligon: Provlačenje kroz tunel. Tunele napravite koristeći se dekicom, plahtom ili sličnim materijalom. Tunel može predstavljati i trpezarijski stol ispod kojeg će se djeca provlačiti. Peti poligon: Stavite jednu jastučnicu na pod. Dijete se treba uvući u nju i tako skakati do završne točke poligona koji ste osmislili u svom domu. Na kraj poligona ispod kartonske kutije ili plastične posude možete sakriti djetetovu omiljenu igračku ili staviti slatkiš kao nagradu za dobro obavljene zadatke.


(




  • „ŠARENA ŠKOLICA“

Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: papir u boji, škare, krep traka (ako nemate papir u boji možete s djecom obojati izrezane oblike) Opis aktivnost: izrežite papire u lako prepoznatljive oblike kao što su krug, kocka, zvijezda, elipsa, trokut i slično. Svaka vrsta oblika treba biti različite boje npr. zvijezde - narančaste, krugovi - žuti, trokuti - plavi i slično. Možete rezati zajedno s djecom što će pomoći u razvoju fine motorike šake, a kada ste izrezali oblike, krep trakom ih pričvrstite na pod. Ovu je aktivnost moguće izvesti na više načina. Vrlo je važno da na početku aktivnosti dogovorite pravila. Prvi način: Skoči s jedne strane na drugu dodirujući samo jedan oblik/boju Drugi način: Ako imate više djece, jedno može naglas govoriti boju ili oblik, a drugo dijete mora brzo pronaći taj oblik ili boju Treći poligon: Roditelji koji imaju više djece također mogu odrediti početnu liniju, odrediti boju/oblik i pustiti djecu da se utrkuju u pronalaženju zadanog oblika/boje. Nacrtajte tabelu s imenima i bilježite rezultat što će kod djece potaknuti natjecateljski duh i motivirati ih u igri. Četvrti poligon: Skači kroz oblike slijedeći upute kao što su: ''Skoči 2 mjesta prema naprijed'', ''Na prstima prohodaj po zvijezdama'', ''Puži po krugovima'', ''Na jednoj nozi skoči 3 mjesta ulijevo'', ''Stani na krug i zavrti se 2 puta oko svoje osi“.





SOCIO-EMOCIONALNI RAZVOJ I RAZVOJ LIČNOSTI

  • „LIJEČNIČKA ORDINACIJA“

Opis aktivnosti: Kroz simboličku igru razvijaju se socijalno- emocionalne vještine. Dijete razvija empatiju dok tješi uplakanu bebu, uči postavljati svoje i poštivati tuđe granice, uči razgovarati s prijateljima i odraslima u različitim zamišljenim situacijama. Ovaj oblik igre prava je mala riznica kreativnosti. Dijete ima mogućnost stvoriti, izmisliti, osmisliti i kreirati sve što mu padne na pamet. Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: uz osnovne medicinske igračke za djecu, trebat će vam i gaze, zavoji, flasteri, prazne kutije i bočice od lijekova, uredite i čekaonicu u nekom dijelu sobe sa stolicama, dodajte telefon, izradite knjižice od papira ili kartona na koje dijete može upisati svoje ime, imena članova obitelji, lutki, plišanaca.


  • „MALA ŠKOLA“

Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: iskoristite ploču (ili bilo koju ravnu površinu poput zida, vrata gdje ćete nalijepiti veći papir), stolice, knjige, slikovnice, časopise, blokiće, papire, olovke. Opis aktivnosti: neka dijete bude učitelj/ica, a ostali članovi učenici… mijenjajte uloge i smišljajte razne radne zadatke. Igru možete organizirati tako da lutke ili plišanci budu učenici, a dijete učitelj/ica.




SPOZNAJNI RAZVOJ

  • IGRE POGAĐANJA: „NAJBRŽI PRST“

Opis aktivnosti: roditelj pročita zagonetku, a dijete pažljivo sluša. Odgonetnuti je i reći odgovor može samo kad rukom, što brže (ako je više igrača) udari po stolu ili pozvoni zvoncem ili proizvede zvuk nečim što imate (npr. trijangl, bubanj, def, drveni štapići, fućkaljka i slično). Ako želite da dijete vježba podizanje dva prsta kao u školi onda to može biti znak za odgovor. Na početku igre jasno postavite pravila jer bez znaka rukom dijete ne može odgovoriti. Ako počne govoriti bez znaka treba ga zaustaviti, a odgovaranje preuzima drugo dijete koje je dalo znak ili prelazite na sljedeću zagonetku ako dijete igra samo. Za točan odgovor dijete može dobiti gumbić, žeton i slično. Igrač s najviše točnih odgovora, koji je pažljivo slušao i pridržavao se pravila igre je pobjednik. On za nagradu može sam smisliti zagonetku ili ga nagradite na svoj način. Ova aktivnost kod djeteta razvija slušanje, prihvaćanje i pridržavanje pravila, čekanje na red, koncentraciju, razmišljanje, zaključivanje, spoznaju, brzu motoričku reakciju.

Primjer zagonetki: „Sve bolesti poznajem, onog tko ne jede prepoznajem. Boli li te noga, trbuh ili glava, ja znam lijek da postaneš zdrava.“ (liječnik)

„Preko usta ti ju stavi, bolestima ulaz zabrani.“ (maska za usta)

„Kad ju trebaš, ona žuri. Vozilom k' tebi juri. Sirenom daje znak da je hitan slučaj svak'.“ (hitna pomoć)

„I po danu i po noći on opasnosti gleda u oči. Snažan, hrabar, uvijek bude i od vatre spašava ljude.“ (vatrogasac) „Kroz krov izlazi a nema ni ruke ni noge.“ ( dim)

„Glavu čuva, nije kapa, spasit će vatrogasca svaka.“ ( kaciga)

„U liječenju i mi se s bolesti borimo, s liječnicima uz vas stojimo. Ozlijeđene prematamo, slabe nahranimo, injekcije dajemo i uvijek vas hrabrimo.“ (medicinska sestra)

„Sjest ću ispod ruke, pokazati što mogu. Jesi li bolestan il zdrav, odmah javit mogu. Čvrsto me stisni samo. Ja sam ...... to svi znamo!“ (toplomjer)

„Uniformu uvijek nosi. Svojim se poslom ponosi. Za našu sigurnost sve daje, a opasne u zatvor šalje.“ (policajac)

„Lagane su i male. Ruke čvrsto drže, nema šale. Svaki lopov tada zna, gotova je akcija.“ (lisice)

„I po suncu i po kiši on mirno stajati mora. I u miru i u ratu pomaže i sve nas čuva.“ (vojnik)

„Daj mi hrane, živjet ću, daj mi vode, umrijet ću.“ (vatra)

„Kad nas boli trbuh, kad nas boli glava. Idemo do njega iako nam se spava.“ (liječnik)

GOVOR, KOMUNIKACIJA, IZRAŽAVANJE I STVARALAŠTVO

  • „TKO NAM SVE POMAŽE?“

Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: papir, olovka, karton, papir u boji, drvene bojice, flomasteri i sl, ljepilo, škarice. Opis aktivnosti: razgovarajte s djetetom o zanimanjima koja su u ovo vrijeme pandemije covidom-19 i potresom aktualna. Pitajte ih što misle koja su to zanimanja. Potaknite dijete da smisli priču o ovim događajima povezavši sva ta zanimanja. Za početak likovne aktivnosti na kartonu nacrtajte lik čovjeka, izrežete nacrtanog čovjeka, od kolaža izrežete i nalijepite odjeću odabranih zanimanja. Tako bi mogla nastati još jedna nova slikovnica. Pitajte dijete što bi htjelo biti kad naraste. Neka vam pokuša i objasniti ,zašto baš to zanimanje.





  • „VATROGASNO VOZILO“

Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: kartonska kutija, kolaž papir, škare, flomasteri, ljepilo Opis aktivnosti: oblijepite bočne strane kutije crvenim kolaž papirom, nacrtajte na kutiji svijetla, ljestve, prednje staklo, bočna stakla, kotače, vatrogasna cijev, dijelove vatrogasnog vozila polijepite kolažom ili obojite flomasterima.



  • „ZANIMANJA U SLOVIMA“

Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: papir s linijama ili prazan bijeli papir olovka, kemijska olovka, ravnalo Opis aktivnosti i način prijedlog izrade radnih listića: razgovarajte s djetetom o zanimanjima koja su u ovo vrijeme pandemije covidom-19 i potresom aktualna. Nakon toga uzmite materijale potrebne za izradu zadataka i nema aktivnost krene. Prijedlog zadataka: dopiši slova koja nedostaju i zaokruži riječi koje su isto napisane.

POLICAJAC JCIPLOAAC POLIACCAJ CAJAPOLIC POLICAJAC _ _LIC_J_C


VATROGASAC SACROVATGA CASAGORTAV

VA_ _OG_S_ _ VATROGASAC CVARTOSAGA



LIJEČNIK INČEJIL LIJEČNIK L_JE_ _ _K NIKLIJEČ ČELIJNIK


MEDICINSKA SESTRA AKSNICIDEM ARTSES ANIDMECISK TESSRA

_EDI_ _NSK_ SE_ _R_ MEDICINSKA SESTRA RTSESA CIDMEIASNK.





  • „CVIJET ZANIMANJA“

Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: deblji papir ili tanji karton, olovka, drvene bojice, flomasteri i sl, škarice, ljepilo, papir u boji, stari CD. Opis aktivnosti: napišite zanimanja na papir (policajac, vatrogasac, liječnik, medicinska sestra i sl). Izrežite papire u boji u kružiće, na svaki križić napišite po slog tih zanimanja pa ih, po potrebi, zalijepite na kartone koje ste izrezali u kružiće iste veličine. Zadatak je da dijete pronađe sve slogove zadanog zanimanja i posloži ih u nizu na stari CD. U papiriće možete zanimanje ispisati i kao svako slovo posebno. Aktivnost se može provoditi i kao natjecateljska igra, ako imate više djece.



  • „INTERVJU ZA POSAO“

Jedan je mladić krenuo na intervju za posao na jednu vrlo važnu poziciju u poduzeću za printanje. Prošao je prvi intervju i krenuo na sastanak sa direktorom za završni intervju. Direktor je vidio njegov životopis, bio je odličan. I upitao ga:

- “Jesi si imao školarinu?” - “Ne” odgovorio je mladić

- “Tvoj otac je platio školovanje?”

- “Da” odgovorio je

- “Gdje tvoj otac radi?”

- “Moj otac je kovač”

Onda je direktor pitao mladića da mu pokaže svoje ruke. Mladić je pokazao ruke koje su bile nježne, mekane i očuvane.

- “Jesi li si ikada pomagao svojim roditeljima u njihovom poslu?”

- “Nikad, moji roditelji su uvijek htjeli da ja studiram i čitam više knjiga. Ipak, otac je mogao mnogo bolje odraditi posao od mene.”

Onda je direktor rekao:

- “Imam jedan zahtjev: Kada dođeš kući danas, operi ruke svome ocu i dođi sutra ujutro do mene.”

Mladić je osjećao da je njegova šansa za posao velika. Kada je došao kući pitao je oca da li mu može oprati ruke. Otac se osjećao čudno, sretno, ali sa isprepletenim osjećajima pokazao je ruke sinu i dozvolio mu da ih opere. Mladić je prao ruke, malo po malo. To je prvi put da je primijetio kako su očeve ruke naborane i da su imale mnogo modrica. Neke modrice su bile toliko bolne da bi koža zadrhtala kada bi ih dodirnuo. Mladić je prvi put shvatio kakve posljedice na ruke njegovog oca ostavlja svakodnevni rad kojim je platio njegovu školarinu. Masnice i ožiljci su bila cijena koju je njegov otac platio za njegovo obrazovanje, školske aktivnosti i budućnost. Kada je očistio očeve ruke, mladić je ustao bez progovorene riječi i otišao očistiti očevu radionicu. Te noći otac i sin su razgovarali do kasnih sati. Sljedećeg jutra, mladić je otišao u ured direktora.

Direktor je primijetio suze u očima mladića i pitao ga

- “Možeš li mi reći što si naučio jučer u svojoj kući?”

Mladić je odgovorio:

- ”Oprao sam očeve ruke, i kada sam završio ostao sam i očistio njegovu radionicu.”

- “Sada znam kako cijeniti trud roditelja i da bez njih ne bih bio ovo što sam danas. Pomažući svome ocu shvatio sam koliko je teško i mukotrpno raditi nešto sasvim sam. Sada znam cijeniti i poštovati rad svoje obitelji kao i međusobnu pomoć.”

Direktor je rekao:

- “To ja tražim kod svojih ljudi. Želim zaposliti nekoga tko cijeni trud drugih, osobu koja zna cijeniti posao drugih, kao i osobu koja ne stavlja novac kao svoj najviši cilj u životu.”

- “Zaposlen si”

Pouka priče: Dijete koje se previše štiti i koje obično dobije ono što želi smatrat će da je uvijek u pravu te će sebe stavljati na prvo mjesto, ignorirajući trud svojih roditelja. Ako odgoj roditelja ide u ovom smjeru potrebno se zapitati “Pripremam li svoje dijete za budući život kao empatičnog, ali odgovornog i aktivnog člana zajednice?”

Možemo svom djetetu priuštiti mnogo više materijalnih stvari nego li su nama mogli priuštiti naši roditelji. Međutim, kada obavljate svakodnevne aktivnosti / kućanske poslove dodijelite određenu razinu odgovornosti svom djetetu…npr. kada perete podove, iznosite smeće, pravite kolače, krečite zidove. Poslije jela pustite da djeca operu suđe. Tako će postepeno učiti o odgovornosti i znati kako je preuzeti. Također, usvajat će temeljne životne vrijednosti – kao i mladić u ovoj priči.

  • „KADA PORASTEM BIT ĆU“

Opis aktivnosti: u prilogu smo vam pripremili slikopriču na temu zanimanja, koju možete pročitati zajedno s djetetom.


  • „KAD SE MALE RUKE SLOŽE“

„Kad se male ruke slože“

glazba: Dedić Arsen tekst pjesme: Britvić Drago https://www.youtube.com/watch?v=x29vDscrc2k

Kad se mnogo malih složi,

tad se snaga sto put množi,

A to znači da smo jači,

kad se skupimo u zbor.

Mala iskra požar skriva,

kap do kapi rijeka biva,

Hajde zato svi u jato,

kao vrapci, živ, živ, živ.

R: Kad se male ruke slože,

sve se može, sve se može!

Comments


© 2023 by Little Tots Preschool.

Proudly created with Wix.com

bottom of page