Aktivnosti za djecu u dobi 5-7g. u tjednu 01.06.-05.06.2020.
- Online Vrtic
- May 31, 2020
- 11 min read
TEMA: „MOJ ZAGREB, TAK IMAM TE RAD“
TJELESNI I PSIHOMOTORNI RAZVOJ
„STARA KOŠARA“
Opis aktivnosti: u ovoj igri mora sudjelovati neparan broj igrača i to od oba spola, i dječaci i djevojčice. Dječaci stanu na jednu, a djevojčice na drugu stranu, jedni nasuprot drugih. Igra počinje tako da jedan dečko priđe jednoj od cura i nakloni joj se. Ako se on toj curi sviđa, nakloni se i ona njemu te zajedno stanu na stranu, a ako joj se ne sviđa, okrene mu leđa i on se tada vraća na svoje mjesto među ostale dečke. Zatim istu radnju ponavlja jedna od cura. Igra se nastavlja sve dok jedan od igrača ne ostane bez svog para. Oni koji su u parovima, okrenu se jedan prema drugome i podignu ruke tako da naprave tunel, a onaj koji je ostao trči kroz tunel. Ostali ga jednom rukom udaraju po stražnjici i viču: ''Stara košara, stara košara!'' Ako ima više dječaka u odnosu na djevojčice i obrnuto, više djevojčica u odnosu na dječake, svi oni koji ostanu bez para trče kroz tunel. Takav primjer je prikazan na slici.


„GNJILO JAJCE“

Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: loptica, marama i sl. Opis aktivnosti: ovoj igri mogu sudjelovati i dječaci i djevojčice na otvorenome ili u većem zatvorenom prostoru. Djeca sjednu u krug, a jedan igrač u ruci nosi lopticu, maramu ili bilo koji drugi predmet i hoda izvan kruga. U tome obilaženju, nekom djetetu iza leđa pusti taj predmet i nastavlja hodati, s time da, nekoliko se puta sagne u obilaženju kruga, kao da spušta predmet, tako da je djeci teže primijetiti kome se točno predmet nalazi iza leđa. Ako dijete ne primijeti da mu je nešto iza leđa, dok onaj koji mu je to stavio ne obiđe cijeli krug oko svih igrača, to dijete je ''gnjilo jajce'' i ono ulazi u krug, a dijete ponovo obilazi krug i stavlja predmet nekom drugom djetetu iza leđa. U slučaju da je dijete primijetilo, uzima taj predmet iza svojih leđa i lovi dijete koje mu je stavilo taj predmet sve dok ono ne dođe na njegovo mjesto i sjedne.
„ŠKOLICA“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: krede u boji. Tijek i cilj aktivnosti: na tlu se kredom iscrtaju polja s brojevima (ukupno devet), a igrač mora baciti kamenčić u prvu kućicu te na jednoj nozi odskakutati do nje, uzeti kamenčić i vratiti se na isti način natrag. Nakon što to učini, nastavlja igru bacajući kamenčić u polje označeno brojem dva, pa tri i tako redom do kraja. Ako igrač ne uspije odmah pogoditi kamenčićem u odgovarajuće polje, ako kamenčić padne na crtu ili ako igrač izgubi ravnotežu te objema nogama dodirne tlo - gubi red i prepušta igru sljedećem igraču. Pobjednik je, dakako, onaj tko prvi uspije završiti igru, čija se pravila, kako je poznato, u raznim zemljama razlikuju.


SOCIO-EMOCIONALNI RAZVOJ I RAZVOJ LIČNOSTI
„PROFESOR BALTHAZAR“

Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: papir, škare, olovka (uz pretpostavku da je dijete upoznato s animiranim likom i djelom profesora Balthazara). Opis aktivnosti: od papira se izreže nekoliko istih kartica. Na njima stariji igrač (roditelj) napiše nekoliko problemskih situacija, vodite se dječjim interesima i trenutnim strahovima. Npr. na jednoj kartici piše: „Profesore Balthazar, ne mogu zaspati kad je u sobi mrak.“ Na drugoj: „Profesore Balthazar, što ako dođe još jedan potres?“ Na trećoj: „Dragi profesore Balthazar, želim se igrati sa svojim prijateljima.“ I tako redom, upišite one teme za koje znate ili pretpostavljate da bi mogle zanimati vaše dijete. To može biti i poticaj na neki budući izlet, na primjer: „Profesore Balthazar, kada ću se moći voziti u tramvaju (uspinjača i slično)?“ Podjela uloga i tijek aktivnosti: dijete je profesor Balthazar, a ostali igrači su građani koji trebaju njegovu pomoć. Neka dijete sjedne na stolicu (fotelju), a suigrač sučelice njemu. Iz vrećice (kutije, šešira i slično) izvučete svoj problem i pročitate ga profesoru Balthazaru. Pustite dijete da vam odgovori i pokuša riješiti vaš problem. Moglo bi vas iznenaditi koliko su djeca informirana, a još više koliko su maštovita. Prepustite se igri, nakon što potrošite kartice izmišljajte probleme dok ne dođete do onih potpuno šašavih kad počinje prava zabava. Tada možete i zamijeniti uloge.
„PO ZAGREBU“

Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: papir većeg formata (A3), flomasteri, ravnalo, figurice iz neke društvene igre (ili figurice iz kinder jaja), kocka. Opis i tijek aktivnosti: prema prikazu na slici pokušajte na većem papiru nacrtati formu tj. polja za društvenu igru (broj polja i dužinu same igre kreirate sami). Zatim sa svojim djetetom u pojedina polja ucrtajte neke znamenitosti grada Zagreba (koje ste posjetili sa svojim djetetom). Također možete nacrtati tramvaj, autobus, uspinjaču. Za nacrtana polja zatim dogovorite pravila koja vi možete zapisati kako bi ih se u igri svi igrači mogli pridržavati. Npr. Katedrala - moraš razgledati katedralu, propuštaš jedno bacanje Jarun - došao si u park, propuštaš jedno bacanje Tramvaj - stigao je tvoj broj tramvaja, bacaj kocku još jednom Autobus - nema tvog autobusa, propusti jedno bacanje Uspinjača - nacrtajte strelicu s tog polja na neko drugo susjedno polje na koje se igrač pomiče i sl.
„TURISTIČKI VODIČ“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: stolice, slike Zagreba, razglednice, zagrebački suveniri i slično. Opis i tijek aktivnosti: za igru najprije podijelite uloge. Odaberite tko će biti vozač autobusa, tko turistički vodič, a tko turisti. Za početak bilo bi dobro da turistički vodič bude odrasla osoba. Stolice složite jedne iza drugih tako da nalikuju na sjedala u autobusu. Vozač sjedi naprijed, a vodič pored njega. Putnici iza njih. Svi glumite da se vozite u autobusu. Turistički vodič vodi igru tako što zaustavlja autobus, pokazuje u jedan dio prostorije (gdje možete ako imate zalijepiti sliku s nekom znamenitošću Zagreba, razglednicu, postaviti suvenir i slično), objašnjava što se tu nalazi, kakva je to građevina ili znamenitost, turisti mogu postavljati pitanja, i tako se vožnja nastavlja dok ima interesa. Nastojte ubaciti i prometne situacije, npr. „Crveno je na semaforu, čekamo!“ ili „Pješaci prelaze preko zebre, moramo ih propustiti!“ Nakon toga igrači mogu mijenjati uloge. Nastojte u igri spominjati ono što je dijete već vidjelo prilikom posjeta gradu kako bi mu bilo lakše pratiti igru.


SOCIO-EMOCIONALNI RAZVOJ I RAZVOJ LIČNOSTI
„NEBODERI GRADA ZAGREBA“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: špagete i sljezovi kolačići. Opis i tijek aktivnosti: za izgradnju visokih nebodera, širokih mostova i ostalih čudesnih građevina nisu dovoljni samo čvrsti materijali. Treba ih sagraditi na pravilan način. Neki oblici su čvršće i stabilnije konstrukcije od drugih. Iskušajte kako izgraditi konstrukciju s osjetljivim materijalom. Uz pomoć sljezovih kolačića povežite prepolovljene sirove špagete u kocku. Je li stabilna. Sa svake strane kocke dodajte dijagonalno po dva špageta. Djeluje li sada stabilnije? Sagradite najviši neboder koji ste vidjeli u gradu Zagrebu, koristeći sljezove kolačiće i špagete. Na vrh stavite papir i provjerite koju težinu može izdržati. Izgradite piramidu. Pokušajte međusobno spojiti nekoliko piramida


„USPINJAČA“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: 2 kutijice (od lijekova ili šibica npr.), rola od WC papira, komad kartona (kutija), špaga ili vuna, kolaž, stari časopis, flomasteri, ljepilo, škare, selotejp . Opis i tijek aktivnosti: prije početka rada zaštitite stol najlonom ili plastificiranim stolnjakom kako biste sačuvali stol od ljepila. Kutijice oblijepite kolažem ili ih obojite. Po želji, iz časopisa izrežite fotografije osoba ( ili ih nacrtajte) koje će se voziti u uspinjači i zalijepite ih na kutijice. Kutijice označite brojkama 1 i 2. Selotejpom ili klamericom učvrstite karton kako bi dobili kosinu. Kartonski tuljac od WC papira prerežite na pola. Svaki dio s gornje i donje strane nareckati kako bi dobili krilca kojima ćete ga lakše zalijepiti na površinu kartona. S donje strane kutijica zalijepiti špagu koja treba biti u jednom komadu. Duljinu špage određuje dužina kosine kartona. Nakon toga zalijepite kotače od role jedan do drugoga na vrh kosine. Oko njih obaviti špagu na kojoj su kutijice. Od ostatka kartona izrezati 4 trake debljine 1,5-2 cm , a dužine od kotača do dna kosine. Zalijepiti ih u širini kutijica ( to su vodilice, tj šine unutar kojih se kutijice voze). Zalijepiti ih možete selotejpom ili pištoljem s vrućim ljepilom (silikonom) ako ga imate. Ovo svakako mora raditi odrasla osoba! Između vodilica flomasterom iscrtajte pragove tračnica. Ako vam je ostalo kartona, od njega možete napraviti i dio zgrade kojim ćete ujedno sakriti kotače, samo vodite računa da napravite otvore za špagu kako bi ona mogla nesmetano kliziti. Možete dodati i drveće napravljeno od cvjećarske spužve i slamki.




Dok se zabavljate sa svojom uspinjačom možete ponavljati ovu jednostavnu pjesmicu.
„USPINJAČA“
Dva konopa, dva kotača, dvije kutije, dva vozača. Uspinje se pa se vraća... Uspinje se pa se vraća... Eto, to je uspinjača.
Za one koji žele znati više: Zagrebačka uspinjača povezuje Gornji i Donji grad, a puštena je u promet 1890.g. Brojanjem ljudi koji su se svakodnevno penjali iz Donjeg u Gornji grad po 165 stuba, jedan osječki poduzetnik (Klein) došao je na ideju da izgradi uspinjaču. Sličnu je tada već imala Budimpešta. Nakon što je puštena u promet, omogućila je bržu vezu između sve većeg Donjeg dijela grada i starog, Gornjeg, koji je tada bio središte svih važnih zbivanja i odlučivanja u Zagrebu. S trasom dugačkom 66m postala je najkraća žičana željeznica na svijetu namijenjena javnom prijevozu, a pokretao ju je parni stroj. Kroz vrijeme imala je nekoliko nadimaka: „Željeznica na uže od žice“, „Zapinjača“, „Stara dama“. Na svoj 115. rođendan uspinjača je temeljito obnovljena. Njome se sada može voziti 28 osoba, a trajanje vožnje je 64 sekundi.
GOVOR, KOMUNIKACIJA, IZRAŽAVANJE I STVARALAŠTVO
„PJESME NAJLJEPŠEM GRADU“
„Moj Zagreb, tak imam te rad“ https://www.youtube.com/watch?v=dGEomm5ayLM "Zag-Zagi-Zagreb" https://www.youtube.com/watch?v=gMFdBtIIMVs "To je Zagreb" https://www.youtube.com/watch?v=NtR2dSJaW2Y "Zakaj Volim Zagreb" https://www.youtube.com/watch?v=suckOTofWLg "Hajdemo u Maksimir" https://www.youtube.com/watch?v=Qrr7v-jTFQM "Najljepši grad" https://www.youtube.com/watch?v=qfhp5pxck6U Opis aktivnosti: Kada ćete slušati pjesme sa djecom pokušajte naći fotografije tih dijelova grada, imenujte ih ako znate koju legendu ili vašu anegdotu ispričajte ju, a dijete može i naslikati dio koji mu se najviše sviđa. Ovo je popis knjiga koje možete posuditi u svojoj knjižnici: "Putovanje patuljka Zvončića" autorica: Željka Horvat-Vukelja (na kraju knjige imate zanimljiva pitanja za stariju djecu. "Šestinski kišobran" autorica: Nada Iveljić „Žganček i Ara“ autori: Ida Bogadi i Roland Gambiroža






„ŠESTINSKI KIŠOBRAN“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: pluteni čep, čačkalice, vuna (crvena, bijela, žuta plava), držač za kišobran (drveni štapić). Opis i tijek aktivnosti: u pluteni čep zabodete čačkalice, uzmete vunu i zavežete je za čačkalicu i tu tom trenutku to predstavlja početnu točku izrade. Zavezanim koncem idete u krug i omotate ga oko svake sljedeće čačkalice. Promjena konca je vrlo jednostavna, potrebno je samo, odrezati onaj kojim ste do tada kružili oko čačkalica i za njega zavezati drugi konac. Postupak ponavljate do ruba čačkalica. Na kraju konac iznutra zavežete za ostatak početnog konca, dodate držač i šestinski kišobran je gotov. Obratite pažnju da u svojoj aktivnosti izrade Šestinskog kišobrana pratite originalni uzorak.





Za one koji žele znati više: Iznad Zagreba, u selu Šestine, živio je dječak koji se zvao Ivek. Bio je jako radoznao pa se tako jednoga dana zaputio u grad po najvećem pljusku. Bio je zaštićen jedino svojim velikim kišobranom. Jedino što mu je tada bilo važno, bilo je to da vidi Zagreb. Kada mu je postalo preteško nositi veliki kišobran, Ivek se snašao i okrenuo ga kao lađu te je u njemu plovio zagrebačkim ulicama. Naposljetku je stigao u Zagreb, ali od umora se nije mogao pomaknuti pa je zaspao na klupi. Probudio ga je vjetar, a tada je shvatio kako više nema šestinskog kišobrana. Pomislio je, kako ga je vjerojatno odnio vjetar. Ivek se kući vratio jako umoran i tužan. Roditelji su se jako ljutili na njega, zabrinuli su se jer ga dugo nije bilo. Danima nakon toga, tražio je kišobran, ali ga nikako nije uspijevao naći. Tada se odlučio iskrasti i potajice vratiti u Zagreb kako bi ga mogao potražiti. Ukrcao se u teretni automobil kojim je njegov susjed Francek odvozio jabuke u Zagreb. Ivek je posvuda tražio svoj kišobran koji mu je izradio još njegov djed pa mu je bio jako vrijedan, ali kišobrana nije bilo nigdje. Tražio ga je Ivek i oko tržnice Dolac, a tada je već jako gladan, a i umoran. Skoro je već bio odustao i sve ispričao susjedu Franceku, ali onda ga je ipak ugledao. Vidio je kako ga prodaje neka nepoznata žena strancima kao suvenir. Ivek joj je prišao, ispričao joj je cijelu priču i tražio je svoj kišobran nazad. No, žena mu ga nije htjela dati. U taj čas naišli su policajci. Susjed Francek je uspio razriješiti stvar. Pokazao je svima prisutnima da je na kišobranu ugravirano ime Ivekovog djeda, mjesto i godina: „Martin Škalar, Šestine, 1895“. Ivek je bio sretan jer je dobio svoj kišobran te se nakon toga vratio doma u Šestine sa susjedom Francekom.
„LICITARSKO SRCE“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: kg brašna, 50 dkg kuhinjske soli, 3-4 dcl hladne vode, konac, ukrasi, boje. Opis i tijek aktivnosti: zamijesite tijesto, stavite ga u plastičnu vrećicu i ostavite u hladnjaku preko noći. Tijesto valjkom razvaljajte na debljinu 1-4 cm, pa kalupima izrezujte oblike. Pri vrhu oblika napravite rupicu za končić. Oblikovano tijesto slaže se u lim za pečenje, te se peče u pećnici dok ne dobije blago žućkastu boju. Oblike možete i ostaviti sušiti na sobnoj temperaturi najmanje tri dana, uz okretanje. Za sitne licitare, po dva se kolačića međusobno lijepe gustom smjesom brašna i vode. Kad su Licitari suhi i dovoljno tvrdi, mogu se bojati temperama, lak bojom ili jestivom bojom. Na kraju slijedi ukrašavanje Licitara (cifranje). Llicitar možete ukrasiti bijelim viticama, šarenim cvjetićima, zelenom „travicom“, aluminijskom folijom i dr. vrlo je važno uzeti obzir da ovako pripremljeno Licitarsko srce nije za jelo. Za jestiva Licitarska srca upute o izradi potražite na linku.




„ZAGREB U PJENI“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: pjena za brijanje, bočica za prskanje cvijeća, spužva, plastična podloga ili stol prekriven plastičnim stolnjakom, zaštitna odjeća za dijete, jestive boje (plava, crvena). Opis i tijek aktivnosti: podlogu blago navlažiti(ako imate bočicu za prskanje cvijeća, dobro će vam doći). Nakon što dobro protresete dozu s pjenom za brijanje, nanesite pjenu na podlogu. Pokretima obje ruke dijete istražuje razne mogućnosti, crta likove specifične za grad Zagreb. Dijete crta, prstima, dlanovima, kako god želi. Pjena se može ravnomjerno poravnati po podlozi te prstima uvijek nanovo izrađivati različiti likovi. Dijete može pisati i slova (svoje ime, ime ukućana, prijatelja,) te brojke. Uključite se u igru s djetetom, bit će zabavnije. Pustite glazbu pa pokušajte uskladiti pokrete s ritmom. Različite uzorke možete dobiti i crtajući češljem, četkicom za zube ili štapićem za uši. Kad završite s aktivnošću, uključite dijete u pospremanje. Spužvom obrišite preostalu pjenu i isperite. Čišćenje podloge i ispiranje spužve djeci pruža veselje, a ujedno time jačaju mišiće šake i prstiju.



„TRAMVAJ“ - brojalica
„TRAMVAJ JURI ULICOM, DEDEK PUŠI LILICOM PRVA KUĆA, PRVI BROJ TU STANUJE DEDEK MOJ"
Opis i tijek aktivnosti: Naučite zajedno sa djetetom brojalicu napamet. Izgovarajte brojalicu, a rukama plješćete ritam. Umjesto ruku možete udarati nogama ili kombinirate ruke i noge. Brojalicu možete izvoditi u pokretu skačući sunožno u ritmu ili na jednoj nozi Sve to možete izvoditi glasno, tiho, brzo, polako. Pokušajte i vi smisliti nekoliko načina izvođenja brojalice.
„ZAGREB“ - poetski tekst
„ZAGREB SU KUĆE I LJUDI, PARKOVI I ULICE, VESPE, AUTOMOBILI, TUŠKANAČKE VJEVERICE, TELEFONSKE, TRAMVAJSKE, ELEKTRIČNE ŽICE. ZAGREB JE SANJKANJE NA CMROKU, KUPANJE U SAVI, I NEBO ŠTO SE MRŠTI, I NEBO ŠTO SE PLAVI. ZAGREB JE VISOKO, ZELENO TJEME, KOJE SE ZOVE SLJEME. SVE JE ZAGREB: PIKULE, ROMOBILI, LOPTE, ČIGRI, I MAGARAC KOJI ČITA ŠTO NA PLOTU PIŠE I NEPOZNATI SLIKAR ŠTO NA ASFALTU RIŠE. SVE JE ZAGREB: TVORNICE, DUĆANI, RADIONICE. OD DUBRAVE DO ČRNOMERCA, OD SAVE DO JEDANAESTERCA NA STADIONU DINAMA.
Drago Ivanišević
Materijali potrebni za provođenje aktivnost: isprintani poetski tekst, olovke, bojice. Opis i tijek aktivnosti: recite djetetu da vas pažljivo sluša dok mu čitate ovaj poetski tekst, a ako dijete zna neka ga i samo pročita. Nakon što je tekst pročitan, pitajte dijete koje riječi je čulo. Cilj je da dijete nabroji što više riječi iz poetskog teksta. Postavite djetetu još nekoliko pitanja kao npr. „Što je Zagreb“, „Koja se rijeka spominje“, „Što se na Cmroku radi?“. Nakon usmenih zadataka neka dijete pokuša sljedeće: a)zaokruži crvenom bojom riječi ZAGREB i izbroji te zapiše broj b)prekriži plavom bojom slovo L i izbroji te zapiše broj c)podcrta slova Z i B zelenom bojom i također izbroji i zapiše broj.
„U ZAGREBU JE KUĆICA“ - stihovi u pokretu

„U ZAGREBU JE KUĆICA, KUĆICA, KUĆICA, U ZAGREBU JE KUĆICA, ČIČI DAČI DOM. U KUĆICI JE MOMAK MLAD, MOMAK MLAD, MOMAK MLAD, U KUĆICI JE MOMAK MLAD, ČIČI DAČI DOM. MOMAK BIRA ŽENU, ŽENU, ŽENU, MOMAK BIRA ŽENU, ČIČI DAČI DOM. ŽENA BIRA SINA, SINA, SINA, ŽENA BIRA SINA, ČIČI DAČI DOM. SIN BIRA SEKU, SEKU, SEKU, SIN BIRA SEKU, ČIČI DAČI DOM. SEKA BIRA LUTKU, LUTKU, LUTKU, SEKA BIRA LUTKU, ČIČI DAČI DOM. LUTKA BIRA MEDU, MEDU, MEDU, LUTKA BIRA MEDU, ČIČI DAČI DOM. SVI SMO SADA VESELI, VESELI, VESELI, SVI SMO SADA VESELI, ČIČI DAČI DOM.
Opis i tijek aktivnosti: djeca stanu u krug držeći se za ruke, a jedno dijete (dječak) stoji u sredini. Djeca se vrte u krug oko dječaka pjevajući. Kada počnu pjevati "Momak bira ženu …", dječak mora odabrati jednu djevojčicu, primi je za ruku i ona s njim stane u sredinu kruga. Kad djeca počnu pjevati "Žena bira sina…", djevojčica mora odabrati jednog dječaka, primi ga za ruku i sada njih troje stoje u sredini kruga. I tako se dalje, djeca biraju sve do kraja. Ako ima više djece, mogu se dodavati riječi, to mogu raditi i djeca sama (i time sami bogate svoj rječnik), npr. medo bira macu, maca bira zeku, zeko bira mrkvu,… tj. sve dok sva djeca ne budu odabrana. Na kraju svi pjevaju "Svi smo sada veseli..." i skakuću. Primjer aktivnosti možete vidjeti klikom na link. https://www.youtube.com/watch?v=DowYYrTZVSI
Comments