Aktivnosti za djecu 5-7g. u tjednu 18.05.-22.05.
- Online Vrtic
- May 15, 2020
- 8 min read
Updated: May 18, 2020
TEMA: „AH, TE ZANIMLJIVE BUBICE“
TJELESNI I PSIHOMOTORNI RAZVOJ:
„GUSJENICA POKRETA“

Opis aktivnost: za ovu igru potrebno je najmanje dva igrača, a zanimljivija je ako ih u igri sudjeluje više. Prvi igrač započinje igru tako da izvodi određeni pokret kao npr. skoči dva puta.
ret kao npr. skoči dva puta. Sljedeći igrač mora ponoviti taj prvi pokret i zatim dodati novi pokret tj. vježbu kako bi se nastavio lanac pokreta. Treći igrač ponavlja prve dvije vježbe/pokrete i dodaje svoj novi pokret. Igra se tako nastavlja sve dok lanac nije prekinut, odnosno dok se ne zaboravi redoslijed ponavljanja pokreta, i u tom slučaju igrač koji je zaboravio ponoviti sve pokrete ispada iz igre. Pobjednik je onaj koji ostane posljednji u lancu pokreta. Pokreti ili vježbe mogu biti raznovrsni kao npr.: čučanj, okret oko svoje osi, dodirni rukama pod, podigni lijevo koljeno prema prsima, tri puta pljesni rukama iznad glave, pleši kao balerina i slično.
„UTRKA S TRI NOGE“

Opis aktivnosti: na početku igre odredite liniju koja će predstavljati početak utrke (točka A) i završnu točku/cilj (točka B). Za ovu utrku potrebno je dvoje djece koji će predstavljati jedan par, a u utrci može sudjelovati više djece koja će se natjecati do cilja. Neka djeca stanu jedan pored drugog kako biste im spojili noge oko članaka. To možete učiniti pomoću nekog laganog i rastezljivog materijala poput velike čarape, zavoja ili donjim dijelom pidžame. Kada ste to napravili na dogovoreni znak (npr. 3,4,sad!) počinje utrka. Djeca će morati raditi kao tim i uskladiti svoje pokrete kako bi došli od točke A do točke B. Igra će pomoći u razvoju grube motorike, ali i povezanosti između djece. Ukoliko u utrci sudjeluje više parova možete im mjeriti vrijeme do cilja. Igra se može igrati i tako da par između sebe drži balon ili loptu koja ne smije pasti na pod.

SOCIO-EMOCIONALNI RAZVOJ I RAZVOJ LIČNOSTI

„LETI, LETI“
Opis i cilj aktivnosti: u igri sudjeluje dvoje ili više djece. Djeca sjede i kaži prstima lupkaju o stol ili koljena. Jedan govori: "Leti, leti, leti... olovka!" ili "Leti, leti, leti... bubamara!" itd. Ako igrač izgovori nešto što leti, djeca dižu kažiprst u zrak, a ako kaže nešto što ne može letjeti, ruke ostaju mirne. Igra se na ispadanje. Cilj ove aktivnosti je poticanje slušanja, empatije, mašte, zadržavanja na temi, organiziranje slijeda ideja.
„BUBE EMOCIJA“
Opis i cilj aktivnosti: u slobodnom razgovoru s djetetom, napiše se lista svih osjećaja koji mu padnu na pamet. Za svaki osjećaj napravi se mala sličica koja će sadržavati lik neke bubice, a koja predstavlja taj osjećaj. Dijete samo odabire koja bubica predstavlja koju emociju (npr. leptir = radost, pauk = strah i sl.) Uz slike se napiše kada se dijete tako osjećalo ili se izradi osobna priča uz crtež djeteta (može i slikovnica) u kojoj dijete detaljno opisuje kada se tako osjećalo. Slikovni prikaz emocija može uvijek stajati u prostoru kako bi se dijete moglo njima služiti u svakodnevnom izražavanju emocija. Igra je vrlo zahvalna za širenje vokabulara o emocijama kao i lakše nošenje sa emocijama koje je djeci teško opisati riječima.

SPOZNAJNI RAZVOJ
„POGODI TKO SAM“ - zagonetke
Opis aktivnosti: roditelj pročita zagonetku, a dijete pažljivo sluša. Odgonetnuti je i reći odgovor može samo kad rukom, što brže (ako je više igrača) udari po stolu ili pozvoni zvoncem ili proizvede zvuk nečim što imatenpr. trijangl, bubanj, def, drveni štapići, fućkaljka i slično. Ako želite da dijete vježba podizanje dva prsta kao u školi onda to može biti znak za odgovor. Na početku igre jasno postavite pravila jer bez znaka rukom dijete ne može odgovoriti.

Ako počne govoriti bez znaka treba ga zaustaviti, a odgovaranje preuzima drugo dijete koje je dalo znak ili prelazite na slijedeću zagonetku ako dijete igra samo. Za točan odgovor dijete može dobiti gumbić, žeton i slično. Igrač s najviše točnih odgovora, koji je pažljivo slušao i pridržavao se pravila igre je pobjednik. On za nagradu može sam smisliti zagonetku ili ga nagradite na svoj način. Ova aktivnost kod djeteta razvija slušanje, prihvaćanje i pridržavanje pravila, čekanje na red, koncentraciju, razmišljanje, zaključivanje, spoznaju, brzu motoričku reakciju.
Primjer zagonetki: „Maleni sam, nisam velik, ni previše snažan, ali svoju kuću nosim i pravim se važan.“ (Puž)
„Malen sam ko' zrno riže, radišan i jak, uvijek nas je puno braće, ne plaši nas čak ni lav. Crni, žuti ili bijeli, ko' vojnici smo pravi. Što smo? Tko smo? Mi smo ...“ (Mravi)
„Svileno krilce, skriveno rilce. Kad te ubode, eto nezgode. Ali i slasti, kad te počasti.“ (Pčela)
„Njena je haljina crvene boje na kojoj crne točkice stoje, ponekad je sakriva trava dok na malom cvijetu spava.“ (bubamara)
„U polju ljeti, sjajna iskra zrakom leti, u tamnoj noći svijetli.“ (krijesnica)
„Osam nogu ima, to poznato je svima. Brzo mrežu plete, da muhe u nju slete.“ (pauk)
„Polako ide svima je drag, za sobom ostavlja srebrni trag.“ (puž)
„Odijelo raznih boja ova buba ima, al' crveno s točkicama najdraže je svima.“ (bubamara)
„Dva šarena krila, livadama rado lete, pa na cvijeće slete.“ (leptir)
„Čudne šare, divne boje, na krilima mojim stoje.“ (leptir)
„Zujalica, vrijednica, kuća joj je košnica.“ (pčela)
„Kuću nosim na leđima, puzim, puzim danima. Spor sam i polako idem, ali uvijek svugdje stignem.“ (puž)
„Travu pase, nije prase. Ima roge, nema noge. I bez nogu poljem šeće, a bez kuće nikud neće.“ (puž)
“OD GUSJENICE DO LEPTIRA“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: papir, olovka, flomasteri, drvene bojice, škarice ljepilo, papir većeg formata. Opis aktivnosti: na početku aktivnosti djetetu pročitajte tekst o životnom ciklusu leptira i objasnite sve što bi djetetu moglo biti nejasno. Potpun doživljaj dijete će dobiti kada zajedno nacrtate i posložite stadije razvoja. Svaki stadij razvoja dijete neka nacrta na poseban papir kako bi ih kasnije mogli posložiti pravilnim redoslijedom na papiru većeg formata. U prilogu smo vam pripremili i radni listić koji možete isprintati ili pogledati kao prijedlog izrade vlastitog plakata. Tekst o životnom ciklusu leptira: životni ciklus leptira sastoji se od četiri djela, pri čemu je svaki radikalno drugačiji od ostalih. Leptir kreće u svoj životni ciklus kao jaje. Iz jajeta se nakon 5 do 10 dana izlegne larva (gusjenica) koja se počinje hraniti i rasti tijekom iduća 2 do 4 tjedna, nakon čega se pretvara u kukuljicu. Unutar kukuljice dolazi do preobrazbe u leptira koja traje 10 do 15 dana. Cijeli proces zove se metamorfoza („promjena oblika"). Konačno, leptir izlazi van kukuljice.
Poveznice na video zapise o životnom ciklusu leptira: https://www.youtube.com/watch?v=7HnGhrVrFJ0 https://www.youtube.com/watch?v=G3VMl-EY2DM

GOVOR, KOMUNIKACIJA, IZRAŽAVANJE I STVARALAŠTVO
„BUBE U ZRCALU“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: bijeli papir, ravnalo, olovka, drvene bojice, flomasteri. Opis aktivnosti: na bijelom papiru ravnalom povucite crtu crnim flomasterom na sredini papira, s jedne strane nacrtajte jednu polovicu neke bube, a dijete treba s druge strane crte nacrtati drugi dio bube. Kada nacrta bubu dijete je može pobojati. U prilogu smo vam pripremili prijedloge koji vam mogu poslužiti kao primjer, a možete ih i isprintati.









„ANATOMIJA MALENOG MRAVA“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: domaći plastelin, čiji recept možete pronaći na web stranici našeg vrtića (http://www.vrtic-botinec.zagreb.hr/default.aspx?id=207), tanka žica, čačkalice. Papir većeg formata, olovka, flomasteri i drvene bojice. Bijeli papiri, olovka, drvene bojice, flomasteri. Opis aktivnosti: od domaćeg plastelina kojeg obojite u crvenu, smeđu i crnu boju izradite sve dijelove mrava, a ticala i noge napravite od tanke žice ili čačkalica. Dijete može i samo izraditi plakat na kojem će ono samo nacrtati mrava i označiti mu dijelove tijela. Kao još ideja pripremili smo vam i kartice po kojima dijete može nacrtati mrava i njegove dijelove. U likovnom izražavanju možete koristiti i druge likovne tehnike (tempere, vodene boje, tuš i pero i dr.). Primjer anatomije mrava pripremili smo vam u prilogu kao i kartice dijelova tijela mrava.


„LEPTRI OD PAPIRA“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: bijeli ili kolaž papir, škare, ljepilo, selotejp. Opis aktivnosti: u video prilogu pripremili smo vam upute o izradi ovih neobičnih leptira.
„KRALJICA PČELA“ - priča
„Jednom davno dva careva sina pošla po svijetu tražiti pustolovine pa počeli živjeti neumjereno i raspusno te se nikako nisu vraćali kući. Treći, najmlađi sin kojeg su zvali Tupavko, krene na put da potraži braću. Ali kad ih je najzad pronašao, oni ga počnu zadirkivati što se usudio da se sa svojom malom pameću probija kroz svijet kad to ne polazi za rukom ni njima dvojici koji su kudikamo pametniji. Ipak, sva trojica produže zajedno put pa naiđu na jedan mravinjak. Dvojica starijih su htjeli da ga razore pa da gledaju kako mali mravi u strahu mile amo tamo i sklanjaju jajašca, ali Tupavko reče: „Ostavite ih na miru, ne dam da ih ubijete!“ Kad su došli do jednog jezera po kome je plivalo mnogo, mnogo pataka, dva starija brata krenu da uhvate koju pa da je ispeku, no Tupavko im to nije dozvolio rekavši: „Ostavite ih na miru, ne dam da ih ubijete!“ Napokon su stigli do jednog pčelinjeg gnijezda u kome je bilo toliko meda da je curio niz stablo. Dvojica starijih krenu da nalože vatru ispod drveta i da uguše pčele kako bi mogli izvaditi med, ali ih Tupavko opet odvrati od toga rekavši: „Ostavite ih na miru, ne dam da ih ubijete!“ Najzad tri brata dođoše u jedan dvorac, gdje su se po stajama nalazili, sve sami okamenjeni konji, a nigdje se nisu vidjeli ljudi. Prošli oni tako kroz sve staje, dok na kraju nisu stigli pred jedna vrata koja su bila zaključana s tri katanca, a nasred vrata je bilo malo okno kroz koje se moglo pogledati u sobu. Unutra ugledaju nekog sijedog čovječuljka kako sjedi za stolom. Pozvali su ga, jedanput, dvaput, ali on ih nije čuo. Najzad ga pozovu i treći put. On onda ustade, otključa katance i izađe. Ali nije progovarao ni riječi, već ih je odveo do jednog bogato postavljenog stola. Kada su se najeli i napili, otpratio je svakoga u posebnu spavaću sobu. Sutradan ujutro sijedi čovječuljak uđe k najstarijem, mahne mu rukom i dovede ga pred jednu kamenu ploču na kojoj su bila ispisana tri zadatka koje je trebalo izvršiti kako bi se dvorac oslobodio čarolije. Prvi zadatak je glasio: u šumi pod mahovinom leže biseri careve kćeri, ima ih tisuću, treba ih sakupiti, a ako i jedan jedini bude nedostajao kad sunce bude zašlo, onaj koji ih je tražio pretvorit će se u kamen. Najstariji brat ode onamo i poče tražiti, ali kad je dan minuo, našao je tek stotinu i desilo se onako kako je pisalo na ploči: pretvorio se u kamen. Sutradan se drugi brat primi zadatka, ali nije prošao bolje od najstarijega: ne nađe više od dvjesto bisera i pretvori se u kamen. Kad je došao red na Tupavka i on je po mahovini tražio bisere, ali mu posao nije baš išao od ruke. A onda je sjeo na jedan kamen i zaplakao. I dok je tako sjedio, priđe mu s pet tisuća mrava onaj mravlji car kome je on spasio život. Sićušni mravi za tili čas pronađoše sve bisere i skupiše ih na gomilu. Drugi je zadatak bio da se iz jezera izvadi ključ od sobe u kojoj spava careva kći. Kad Tupavko dođe do jezera, doplivaše one patke koje je on spasao, zagnjuriše i izvadiše ključ iz dubine. Treći je pak zadatak bio najteži: između tri usnule careve kćeri trebalo je izabrati najmlađu i najljupkiju. One su međutim potpuno sličile jedna drugoj i ni po čemu nisu razlikovale osim po tome što su jele različite slatkiše prije odlaska na počinak: najstarija kocku šećera, srednja malo sirupa, a najmlađa žlicu meda. Tada doleti matica onih pčela koje je Tupavko zaštitio od vatre, pa svim djevojkama pređe preko usana i na kraju se zadrži na usnama one koja je jela med, te tako otkrije koja je prava. A kad je čarolije nestalo, sve se probudi iz sna, a tko je bio okamenjen, vratio mu se ljudsko oblik. Na kraju Tupavko se oženio najmlađom i najljupkijom princezom i nakon smrti njenog oca postao car, a druge dvije sestre su se vjenčale za njegovu braću.“
„PUŽ MUŽ“ i „PADA KIŠA“ - priča
Opis aktivnosti: u prilogu smo vam pripremili zanimljive slikopjesmice koje sa svojim djetetom možete otpjevati u najzanimljivije melodije. Pustite mašti na volju i uživajte.

Commentaires