Nove aktivnosti za djecu u dobi 5-7g. u tjednu 11.05.-15.05.
- Online Vrtic
- May 8, 2020
- 6 min read
TEMA: „SVIJET BUBA I JA“
TJELESNI I PSIHOMOTORNI RAZVOJ:
„PAUKOVA MREŽA“

Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: krep papir ili vuna, ljepljiva traka. Primjer kako izraditi „Put prepreka“: ovisno o prostoru kojim raspolažete u svom domu, ovaj poligon može imati više ili manje prepreka. Broj zadataka ovisit će o prostoru kojim raspolažete, a važno je da poligon osmislite tako da jedan zadatak slijedi drugi, odnosno da djeca nakon obavljene jedne zadaće ispred sebe imaju pripremljen novi izazov. Opis aktivnost: ako koristite krep papir izrežite dugačke trake koje ćete potom zalijepiti na zid. Trake lijepite u različitim smjerovima i visini kako biste dobili imitaciju paukove mreže Opis zadatka: cilj igre je provući se kroz mrežu bez previše dodirivanja mreže, a kako biste djeci otežali zadatak možete im dati nekog plišanca kojeg ne smiju ispustiti iz ruku tijekom provlačenja ili na putu do cilja postavite sitne predmete koje moraju izvući iz paukove mreže.
„TAKO SE KREĆU BUBE“

Opis aktivnosti: dijete oponaša pokrete insekata. Životinjska tema ovo ovo vježbanje čini djeci zanimljivijim. Potaknite djecu da upotrebljavaju svoju maštu i omogućite im da ovo vježbanje izgleda kao igra.
Pripremili smo vam i slikovni prikaz i opis vježbi koji možete isprintati i staviti u prostor. Vrlo je važno da na početku aktivnosti dogovorite pravila.
Primjer kako izvoditi pokrete poput insekata: „BUBAMARINIM LETOM“: Pokretima ruku dijete oponaša let bubamare po prostoru. Pokušajte djetetu uputama opisati na koji način se kreču krila bubamare dok ona leti. „ZUJANJE PČELE“: Odredite točke u stanu koje će predstavljati cvijet. Dijete treba oponašati let pčele od cvijeta do cvijeta. Pustite da dijete u svojoj mašti osmisli taj pokret. „BOGOMOLJKA NA VJETRU“: Dijete u svom pokretu treba oponašati njihanje bogomoljke na vjetru. Vježbu možete otežati tako da dijete treba stajati na jednoj nozi, na određenoj točci, na tankoj liniji i sl. „POKRETIMA PAUKA“:
Pokretima ruku i nogu dijete neka oponaša penjanje pauka. Dijete stoji u prostoru i prilikom izvođenja pokreta ne dodiruje ni jednu površinu. Oponaša kretanje pauka „u prazno“. „VOJNIK MRAV“: Dijete mirno stane, stopala u ravnini ramena, ruke uz trup savijene u laktovima i iz tog položaja kreče sa stupanjem. Postavite djetetu izazov, da pokuša svaki puta dići koljena što više. „GMIZANJE GUSJENICE“: Dijete neka legne na pod na trbuh, ruke uz trp, noge spojene i ispružene. Nakon toga dijete privuče noge prema trbuhu, a ruke savije u laktovima i privuče prema prsima te se nakon toga opet ispruži u početni položaj. „U LETU LEPTIRA“: U ovom pokretu je važno da dijete osvijesti pokret krila kad se on kreče. Da li je isti poput ptice ili bubamare ili je skroz drugačiji? Otkrijte zajedno. „VISOKI SKOKOVI SKAKAVCA“: Zadatak ove vježbe je da dijete oponaša skok skakavca, a cilj je da se dijete trudi skok izvesti ispravno, visoko u zrak, ali i što dalje od početne točke. „MIGOLJENJE GLISTE“: Dijete legne na pod na trbuh, ruke uz trp, noge spojene i ispružene. Pokreti gliste sastoje se od pokreta tijela u lijevo i u desno bez da se djetetu razdvoje noge i ruke odvoje od trupa.
SOCIO-EMOCIONALNI RAZVOJ I RAZVOJ LIČNOSTI
„ISPRIČAJ MI PRIČU O JEDNOJ MALENOJ BUBICI“

Opis i cilj aktivnosti: na početku aktivnosti dogovorite voditelja aktivnosti. Nakon svake završene priče voditelj se mijenja. Aktivnost se temelji na tome da sudionici zamisle da su neka buba i u ulozi bube smišljaju priču. Voditelj započinje priču. Ostatak grupe nastavlja priču redom u krug. Svatko kaže po jednu rečenicu. Priča može biti potpuno izmišljena ili se može odnositi na nešto što svi znaju da se zaista dogodilo, ali likovi trebaju biti iz porodice insekta (buba). Sudionici u aktivnosti sami smišljaju svoje naslove za priče. Igrači biraju između tri ili četiri ponuđena naslova, a naslove im nudi voditelj aktivnosti. Po završetku upitajte djecu da li im je aktivnost bila teška, zanimljiva, zabavna i kako su se osjećali slušajući priču o sebi u ulozi bubice. Cilj ove aktivnosti je poticanje slušanja, empatije, mašte, zadržavanja na temi, organiziranje slijeda ideja. U slikovnom prikazu aktivnosti možete vidjeti zanimljiva imena za simpatične bubice.

KOD FRIZERA
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: iskoristite sve što imate kod kuće. Pripremite djeci lavore za pranje kose, spužvice, ručnik, šampone, češalj, četke za kosu, gumice za kosu, ukosnice… Opis aktivnosti: neka dijete bude „teta“ frizerka, a uz vas kao posjetioca frizerskog salona mogu biti sve bebe i lutke koje je kasnije lako posušiti. Epidemiološka situacija u državi stvorila je nova pravila kod odlaska kod frizera, iskoristite ovu igru kako bi djeci približili tu situaciju na zanimljiv i opušten način, uz igru i zabavu.
SPOZNAJNI RAZVOJ
„SPASI BUBE IZ PAUKOVE MREŽE“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: plastična košara, kartonska kutija ili veće cjedilo, alat za bušenje rupica u kartonskoj kutiji, vuna ili špaga, hvataljka za meso ili veća pinceta, kukci izrezani od kartona.

Opis aktivnosti: za ovaj zadatak djetetu će biti potrebna asistencija odrasle osobe. Kroz rupice košare, kutije ili cjedila provlačite vunu ili špagu s jedne na drugu stranu stvarajući pritom paukovu mrežu. Pazite da praznine ne ostanu prevelike kako bi zadatak bio što zahtjevniji za dijete. Iz kartona izrežite stilizirane likove kukaca (oblici mogu biti i geometrijski likovi, kako vam je lakše). Izrezane kartonske oblike stavite na dno košare. Velikom hvataljkom za meso ili dužom pincetom dijete treba izvući lik od kartona, pazeći pri tom da ne dotakne mrežu ili da u nju ne zapetlja oblik koji vadi. Za ovu igru potrebno je strpljenje i upornost, a prilikom pokušaja da „spasi“ bubice iz „paukove mreže“ dijete uči o kompliciranom životu buba u prirodi.
KVIZ O BUBAMA
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: papir, olovka, flomasteri, drvene bojice. Opis aktivnosti: na početku aktivnosti dogovoriti voditelja aktivnosti, on jedini može vidjeti pitanja iz kviza. Nakon toga vrlo je važno dogovoriti pravila igre, način na koji se sudionici javljaju da bi mogli ponuditi odgovor, način na koji će se dobiveni odgovori bilježiti, nagrade i sl. možete zapisati i najoriginalnije, najsmiješnije ili najkreativnije odgovore.
PITANJA / KVIZ: Odgovori s da ili ne:
1. Mogu li komarci letjeti po kiši a da se ne smoče? (Da)
2. Može li vretence letjeti unatrag? (Da)
3. Da li osa može letjeti brzinom automobila? (Da)
Odgovori na pitanja:
1. Kako cvrčak traži ženku? (Glasnim cvrčanjem)
2. Koji kukac se rodi kao gusjenica a zatim mijenja izgled? ( Leptir-metamorfoza)
3. Nabroji 4 kukca s krilima. (Muha, osa, pčela, komarac-može i neke druge)
4. Za kojeg kukca kažemo da je jako vrijedan i marljiv. (Mrav)
5. Kako se rađaju kukci? (Liježu se iz jaja)
6. Koji kukci te mogu ubosti? (Osa, pčela, komarac)
7. Kako kukci dišu? (Kisik ulazi kroz sitne rupice po tijelu)
8. Koji kukci sakupljaju sok iz cvijeća i zašto? (Pčele za hranu i za med, ose, bumbari)
9. Koji kukac ima crne točkice po tijelu? (Bubamara)
10. Koji kukac može visoko skočiti? (Skakavac)
11. Tko spretno plete mrežu? (Pauk)
12. Kako nazivamo dom mrava? (Mravinjak)
13. Što jede kućna muha? (Sokove i svu hranu koju nađe)
14. Kako je bogomoljka dobila ime? (Prednje noge drži skupljene kao da se moli)
GOVOR, KOMUNIKACIJA, IZRAŽAVANJE I STVARALAŠTVO
„UTRKA CRVIĆA“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: papir (bijeli ili kolaž), slamke, škarice, flomaster. Opis aktivnosti: Uzmite papir i izrežite traku od koje ćete izraditi crviće. Kada ste izrezali trake od papira uzmite jednu i prema unutra savijte krajeve tako da budu na pola. Zatim ponovno prema unutra polovice papira presavijte na pola i ponavljajte postupak dok ne dobijete mali pravokutnik. Odrežite mu vrhove kako biste dobili oblik tijela crvića. Uzmite flomaster i nacrtajte mu oči, nos i usta. Nakon toga odredite početnu liniju utrke i djeci podijelite slamke kojima će (puhanjem) pokretati crviće. Kako biste otežali utrku na cilj možete staviti kutiju s otvorom u koju crvić mora ući. Igra se može igrati na parketu ili nekoj drugoj glatkoj površini.








„BUBE OD DOMAĆEG PLASTELINA“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: domaći plastelin, čiji recept možete pronaći na web stranici našeg vrtića (http://www.vrtic-botinec.zagreb.hr/default.aspx?id=207), slamke, škarice. Opis aktivnosti: od plastelina izradite sve moguće bube kojih se možete dosjetiti, ali isto tako i prirodna staništa. Primjeri buba koje možete napraviti pogledajte u prilogu



„LEPTIR“ - slikopriča
Opis aktivnosti: U prilogu smo vam pripremili slikopriču na temu, leptir, koju možete ispričati zajedno s djetetom. Uz slikopriču pročitajte i zagonetku.

„Nježan i lijep kao cvijet,
Veseli je njegov let.
Gdje je cvijeće,
Tamo slijeće.
Ima krila, nije ptica
A bio je gusjenica.“
„PROLJETNI RAZGOVORI“ - igrokaz
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: papir, bojice, selotejp, škare, ljepilo, slamke ili štapići za roštilj.
Opis aktivnosti: pročitajte djetetu igrokaz koji smo vam pripremili u prilogu. Nakon što ste pročitali igrokaz djeci postavite sljedeća pitanja: koje životinje sudjeluju u razgovoru, što veseli leptira, a što žabu (možete i pitati što vaše dijete veseli u proljeće). Zatim predložite da pripremite ukućanima kratku predstavu. Dijete neka nacrta leptira i žabu, oboji ih i izreže (prilikom aktivnosti rezanja škaricama važno je da uz dijete bude odrasla osoba). Prije predstave bilo bi dobro da dogovorite uloge (ako ima više djece u obitelji pružite im priliku da sama izvedu igrokaz, a vi budite publika), kao i da svaki sudionik napamet nauči svoj tekst (izazov za stariju djecu, posebno djecu obveznike predškole). Mlađa djeca mogu izmisliti svoj tekst, ali da bar donekle prate igrokaz. Za paravan može poslužiti stol tako da ga prekrijete platnom ili tkaninom proljetnog uzorka.

„SLOVO PO SLOVO - BUBA“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: papir s kockicama, olovke, flomasteri. Bijeli papiri, ravnalo.
Primjeri kako sami kod kuće možete izraditi zadatak … nalaze se u foto materijalima, a pripremili smo ih tako da ih možete i isprintati.

Commentaires