Aktivnosti za djecu školske obveznike u tjednu 01.06.-05.06.2020.
- Online Vrtic
- May 31, 2020
- 6 min read
AKTIVNOSTI ZA POTICANJE FIZIČKE ZRELOSTI DJETETA
FINA MOTORIKA I GRAFOMOTORIKA
„Spajalica oblika“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: bijeli papiri, olovka, flomasteri, ravnalo, šestar ili neki obli predmet koji imate kod kuće. Primjeri kako izraditi zadatak kod kuće nalaze se u foto materijalima, a pripremili smo ih tako da ih možete i isprintati. Kod izrade zadataka kod kuće neka dijete aktivno sudjeluje i neka u svaki zadatak unese malo svoje kreativnosti.


„Linija bez kraja“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: bijeli papiri, olovka, flomasteri, drvene bojice, ravnalo, šestar ili neki obli predmet koji imate kod kuće. Primjeri kako izraditi zadatak kod kuće nalaze se u foto materijalima, a pripremili smo ih tako da ih možete i isprintati. Kod izrade zadataka kod kuće neka dijete aktivno sudjeluje i neka u svaki zadatak unese malo svoje kreativnosti.


„Točkalica“ Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: bijeli papiri, olovka, flomasteri, drvene bojice, ravnalo, šestar ili neki obli predmet koji imate kod kuće. Primjeri kako izraditi zadatak kod kuće nalaze se u foto materijalima, a pripremili smo ih tako da ih možete i isprintati. Kod izrade zadataka kod kuće neka dijete aktivno sudjeluje i neka u svaki zadatak unese malo svoje kreativnosti.




AKTIVNOSTI ZA POTICANJE INTELEKTUALNE ZRELOSTI DJETETA
GOVORNI RAZVOJ DJETETA
„Mala crvena koka i zrno pšenice“ - slikopriča
Opis aktivnosti: u prilogu smo vam pripremili zanimljivu slikopriču koju možete pročitati sa svojim djetetom, a nakon toga i sami nešto nacrtati.

„Mirisne boje“ - slikopriča
Opis aktivnosti: u prilogu smo vam pripremili zanimljivu slikopriču koju možete pročitati sa svojim djetetom, a nakon toga i sami nešto nacrtati.

„Što je to?“ - zagonetke
Opis aktivnosti: roditelj pročita zagonetku, a dijete pažljivo sluša. Odgonetnuti je i reći odgovor može samo kad rukom, što brže (ako je više igrača) udari po stolu ili pozvoni zvoncem ili proizvede zvuk nečim što imate npr. trijangl, bubanj, def, drveni štapići, fućkaljka i slično. Ako želite da dijete vježba podizanje dva prsta kao u školi onda to može biti znak za odgovor. Na početku igre jasno postavite pravila jer bez znaka rukom dijete ne može odgovoriti. Ako počne govoriti bez znaka treba ga zaustaviti, a odgovaranje preuzima drugo dijete koje je dalo znak ili prelazite na sljedeću zagonetku ako dijete igra samo. Za točan odgovor dijete može dobiti gumbić, žeton i slično. Igrač s najviše točnih odgovora, koji je pažljivo slušao i pridržavao se pravila igre je pobjednik. On za nagradu može sam smisliti zagonetku ili ga nagradite na svoj način. Ova aktivnost kod djeteta razvija slušanje, prihvaćanje i pridržavanje pravila, čekanje na red, koncentraciju, razmišljanje, zaključivanje, spoznaju, brzu motoričku reakciju.
Primjer zagonetki: „Nit' tko vidi, nit' tko čuje, da baš on u zemlji ruje. Al' kad dođu u svoj vrt, tad svi znaju, tu je.“ (krt) „Kraj potoka ili rijeke, on prepreke pravi neke. Drvosječa to je hrabar, oštre zube ima.“ (dabar) „Velike su njene oči, u lov kreće svake noći. A ujutro poslije lova, a spavanje ide.“ (sova) „U horoskopu to je znak, jako mu je sličan rak. Pod kamenom živi on, a zove se.“ (škorpion) „Vedri zvižduk imam ja, mene cijela šuma zna. Po žutom ćeš znati nosu, da se radi baš o.“ (kosu) „Imam krila silna, jaka, što me nose do oblaka. Pogodit' bi sad morao, Da se zovem.“ (orao) „Crna neman svijetom luta, sve pred sobom tiho guta. Ako misliš da si jak, čekaj dok ne padne.“ (mrak) „Ona je od mene jača, igramo se mi skrivača. Ona dođe, a tog trena, ja se skrijem, jer sam. (svjetlost i sjena) „I kad roni i kad pliva, okretna je, hitra, živa. Na dno leti poput sidra, ribe voli brza.“ (vidra) „U brlogu, svome logu, cijelu zimu spavat' mogu. U proljeće kad se budim, za medom odmah žudim.“ (medvjed) „Cijelu zimu rado spavam, pa se dana pribojavam. Zato letim svake noći, premda slabe imam oči.“ (šišmiš) „Živi u nekoj priči i na staru ženu sliči. Ona često djecu plaši, dok na svojoj metli jaši.“ (vještica) „Iako se svuda kreće, izgubit' se nikad neće. Zalutat' je ne moguće, jer stalno je on kod kuće.“ (puž) „Voli tišinu, voli mir, kad u rupi gricka sir. U šetnju se rado sprema, ako mačke blizu nema.“ (miš) „Kada dođe proljeće, on u život polijeće. A šarenih krila let, dovodi ga baš na cvijet.“ (leptir)
PREDČITALAČKE I PREDMATEMATIČKE VJEŠTINE
„Igra pogađanja“
Kad idući put dođete u knjižnicu, posudite nekoliko knjiga koje sadrže rimu, a koje vaš mališan još nije pročitao. Umjesto da mu pročitate knjigu, dopustite mu da sam završava rečenice s rimama za koje misli da odgovaraju. Ovo zaista može biti zabavno. Čak možete napraviti natjecanje između djeteta i tate ili braće i sestara. Ova aktivnost ne samo da potiče veselje zbog čitanja, već pomaže mališanima osmisliti priču na osnovu slika i prethodnih riječi. To uvelike pomaže kod pripreme za samostalno čitanje.


„Malene životinje“ - slovarica
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: bijeli papiri, olovka, flomasteri, drvene bojice, ravnalo, šestar ili neki obli predmet koji imate kod kuće. Primjeri kako izraditi zadatak kod kuće nalaze se u foto materijalima, a pripremili smo ih tako da ih možete i isprintati. Kod izrade zadataka kod kuće neka dijete aktivno sudjeluje i neka u svaki zadatak unese malo svoje kreativnosti.

„Mamine kvačice“

Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: papiri/kartončići manjih dimenzija, kvačice za rublje (ili spajalice za papir), flomasteri Opis i tijek aktivnosti: na manje papire ili kartone upišite brojeve (1-10). Iskoristite kvačice za rublje (ili spajalice) koje dijete mora kvačiti na karton prema zadanom broju.
„Trgovina slova“

Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: spužvaste puzzle sa slovima ili papiri i flomasteri ili kreda, igračke, stvari. Opis i tijek aktivnosti: Dijete ovu igru može igrati u kući ili na dvorištu. Ako imate spužvaste puzzle sa slovima odaberite nekoliko slova i posložite ih jedno do drugog, te označite polja. Dijete treba sakupiti što više igračaka i predmeta koji počinju tim slovom. Možete se igrati trgovine tako da dolazite kupiti igračku na određeno slovo, a dijete vam „proda“ tu igračku. Ako se igrate vani na betonu tada sve to iscrtajte kredom.
„Skoči na slovo i reci…“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: papiri, flomasteri, škare, kreda

Opis i tijek aktivnosti i pravila: izrežite krugove od papira i na njih napišite velika tiskana slova. Posložite ih po podu u sobi ili na dvorištu na travi. Djetetu pokažete koliko krugova da skoči uz pomoć prstiju na ruci i kad skoči na određeno slovo treba imenovati to slovo i reći riječ u kojoj ima to slovo (npr. dijete skoči na slovo Li sada treba reći OLOVKA). Umjesto na papire, slova možete nacrtati na betonu uz pomoć krede.
„Pjesma o abecedi“

Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: bijeli papiri, olovka, flomasteri, drvene bojice, ravnalo, šestar ili neki obli predmet koji imate kod kuće. Opis i tijek aktivnosti: primjeri nakon što sa svojim djetetom odslušate pjesmu o abecedi zajedno možete napraviti slovaricu, crtajući uz slovo odgovarajući pojam koji ste čuli u pjesmici. Link na kojem možete poslušati pjesmicu pronaći ćete u nastavku teksta, a pripremili smo vam i tekst pjesmice. A - auto koji juri B - brod na vjetru buri C - cvrčak koji cvrči Č - čarobnjak što trči Ć - ćuk što noću zijeva D - deva koja pjeva DŽ - džip što vozi đake Đ - đake veseljake E - elisa motora F - farma pored mora G - grožđe koje zrije H - hrčak što se smije I - indijanac mali J - jelen što se hvali K - klokan koji skače L - lisica što plače LJ - ljuljačka za djecu M - mrkva fina zecu N - nosić malog klinca NJ - njuška bernardinca O - odjeća od konca P - poklopac od lonca R - radio što svira S - slika bez okvira Š - šuma tamna, hladna T - torta čokoladna U - udica na štapu V - vuk što pruža šapu Z - zvono kad zazvoni Ž - žaba kad zaroni
Eto slova nema više, znati ćemo sve što piše
AKTIVNOSTI ZA RAZVOJ PAMĆENJA I MOGUĆNOSTI NAMJERNOG ZAPAMĆIVANJA
„Piši, briši u brašnu“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: plitka veća posuda (može kalup ili tava za pečenje), kukuruzno brašno/griz, 30 papirića, flomasteri Opis i tijek aktivnosti: posudu napunite brašnom/grizom tako da prekrije cijelo dno. Na papiriće napišite sva slova abeceda. Nasumice izvlačite slovo i na par sekundi ga pokažite djetetu. Zadatak je da dijete prstićem nacrta zadano slovo u brašnu, po sjećanju. Kako bi aktivnost za pojedino slovo trajala duže nakon toga možete zajedno smislite što više riječi koji počinju tim glasom.
„Pogodi pojam“ - križaljka
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: papir s kockicama, olovke, flomasteri. Bijeli papiri, ravnalo. Primjeri kako sami kod kuće možete izraditi zadatak … nalaze se u foto materijalima, a pripremili smo ih tako da ih možete i isprintati.

„Nije isto“ - pronađi razlike
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: bijeli papiri, olovka, flomasteri, drvene bojice, ravnalo, šestar ili neki obli predmet koji imate kod kuće. Opis aktivnosti: primjeri kako izraditi zadatak kod kuće nalaze se u foto materijalima, a pripremili smo ih tako da ih možete i isprintati. Kod izrade zadataka kod kuće neka dijete aktivno sudjeluje i neka u svaki zadatak unese malo svoje kreativnosti.



Comments