Aktivnosti za djecu u godini pred polazak u školu u tjednu 18.05.-25.05.
- Online Vrtic
- May 15, 2020
- 7 min read
AKTIVNOSTI ZA POTICANJE FIZIČKE ZRELOSTI DJETETA
FINA MOTORIKA I GRAFOMOTORIKA
„Izreži po liniji“ Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: bijeli papiri, olovka, ravnalo, šestar ili neki obli predmet koji imate kod kuće. Primjeri kako izraditi zadatak kod kuće nalaze se u foto materijalima, a pripremili smo ih tako da ih možete i isprintati. Kod izrade zadataka kod kuće neka dijete aktivno sudjeluje i neka u svaki zadatak unese malo svoje kreativnosti.


„Izreži oblik“ Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: bijeli papiri, olovka, ravnalo, šestar ili neki obli predmet koji imate kod kuće. Zadatak: presavijte papir s crtežom na pola ( ili sami nacrtajte oblik na presavijenom papiru) a dijete neka izreže oblik po označenim linijama. Na ovaj način vježbate finu motoriku šake potrebnu za spretno baratanje olovkom pri pisanju


„Izreži put do životinjice“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: bijeli papiri, olovka ili bojice Zadatak: Isprintajte ponuđene zadatke ili sami nacrtajte oblike s označenim linijama po kojima će dijete kasnije rezati.

„Neobična lica“

Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: kartoni od jaja, škarice, ljepilo. Opis aktivnosti: na temelju primjera na fotografiji i vaša djeca mogu izraditi svoje zamišljene maske.
„Nastavi niz“ Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: bijeli papiri, olovka, ravnalo Opis aktivnosti: Ponuđene primjere možete isprintati ili sami na bijelom papiru ( ili papiru u boji) zajedno s djetetom osmisliti oblike u nizu

„Fini nakit“ Opis i tijek aktivnosti: klikom na link u nastavku teksta saznati ćete sve što vam je potrebno za odradu ove zanimljive aktivnosti. https://www.pametnaglavica.com/2014/11/13/tjestenina-u-boji/ Kod izrade zadataka kod kuće neka dijete aktivno sudjeluje i neka u svaki zadatak unese malo svoje kreativnosti.


„Lebdeća ruka“

Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: bijeli papiri, olovka, flomasteri. Opis i tijek aktivnosti: dijete neka na papir položi ruku s raširenim prstima (ako crta samo neka stavi ruku koja mu nije dominantna kako bi sa dominantnom moglo iscrtati oblik ruke na papir), a vi mu olovkom iscrtajte oblik ruke na papir. Nakon toga prvo olovkom povucite linije, kako je prikazano na fotografiji, a zatim crnim flomasterom podebljajte te linije, potom slijedi zadatak bojanja praznina između linija bojama po želji djeteta.
„Svaka slika ista“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: bijeli papiri, olovka, ravnalo, šestar ili neki obli predmet koji imate kod kuće. Primjeri kako izraditi zadatak kod kuće nalaze se u foto materijalima, a pripremili smo ih tako da ih možete i isprintati. Kod izrade zadataka kod kuće neka dijete aktivno sudjeluje i neka u svaki zadatak unese malo svoje kreativnosti.


„Narukvica prijateljstva“ Opis i tijek aktivnosti: klikom na link u nastavku teksta saznati ćete sve što vam je potrebno za odradu ove zanimljive aktivnosti. https://www.youtube.com/watch?v=lfZQxvsWPv8

AKTIVNOSTI ZA POTICANJE INTELEKTUALNE ZRELOSTI DJETETA
GOVORNI RAZVOJ DJETETA
„Na farmi“ - slikopjesma Opis aktivnosti: u prilogu smo vam pripremili zanimljivu slikopjesmicu koju sa svojim djetetom možete otpjevati u najzanimljivije melodije. Pustite mašti na volju i uživajte.

„Gdje je olovka?“ - slikopriča
Opis aktivnosti: pomozite djetetu pročitati slikopriču ( vaše dijete možda može samo pročitati kraće riječi). jednako tako možete imenovati slova tj.glasove koje pojmovi na sličicama sadrže ( panj, list, sunce i sl.)

„Zaigrana lopta“ - slikopriča Opis aktivnosti: u prilogu smo vam pripremili zanimljivu slikopriču koju možete pročitati sa svojim djetetom.

„Zajedno u prometu“ - kviz Opis i tijek aktivnosti: klikom na link u nastavku teksta naići ćete na zabavan i informativan kviz o pravilima u prometu. Za djecu, u godini pred školu, vrlo je važno da usvoje osnovna pravila ponašanja u prometu. http://www.pjesmicezadjecu.com/kvizovi/sigurnost-u-prometu.html
„Što je to?“ - zagonetke

Opis aktivnosti: roditelj pročita zagonetku, a dijete pažljivo sluša. Odgonetnuti je i reći odgovor može samo kad rukom, što brže (ako je više igrača) udari po stolu ili pozvoni zvoncem ili proizvede zvuk nečim što imate npr. trijangl, bubanj, def, drveni štapići, zviždaljka i slično. Ako želite da dijete vježba podizanje dva prsta kao u školi onda to može biti znak za odgovor. Na početku igre jasno postavite pravila jer bez znaka rukom dijete ne može odgovoriti. Ako počne govoriti bez znaka treba ga zaustaviti, a odgovaranje preuzima drugo dijete koje je dalo znak ili prelazite na slijedeću zagonetku ako dijete igra samo.
Za točan odgovor dijete može dobiti gumbić, žeton i slično. Igrač s najviše točnih odgovora, koji je pažljivo slušao i pridržavao se pravila igre je pobjednik. On za nagradu može sam smisliti zagonetku ili ga nagradite na svoj način.
Ova aktivnost kod djeteta razvija slušanje, prihvaćanje i pridržavanje pravila, čekanje na red, koncentraciju, razmišljanje, zaključivanje, spoznaju, brzu motoričku reakciju. Primjer zagonetki: „Maleni sam, nisam velik, ni previše snažan, ali svoju kuću nosim i pravim se važan.“ (Puž) „Što ima četiri noge, a ne može hodati?“ (stolac) „Puna je rupa, a ipak drži vodu. Što je to?“ (spužva) „U njoj su olovke, gumice, knjige i razne druge školske brige.“ (školska torba) „Dva okvirčića na vrhu nosića.“ (naočale) „Čitaš li me pravo, ja sam piće zdravo. Čitaš li me straga, ptica sam ti draga.“ (sok) „Iznad rijeke svaki dan, u vodu sam zagledan. S nogama, ili bez nogu, preko vode prijeći mogu.“(most) „Svakog dana stotine nogu, pregazi moja rebra, a ja i dalje stojim, jer ja sam?“ (zebra) „Leti zrakom, ptica nije, zuji, brunda, kukac nije. Kad je žedan benzin pije, to pogoditi teško nije.“(avion) „Sladak sam kao šećer, i hladan kao led, sva me djeca vole jesti, jer ja sam?“.(sladoled) „Četiri uha, dva trbuha ima, za spavanje nam služi svima.“ (jastuk) „Imam oka tri, al' ni jedno ne vidi. Ali moje oči mnogo znače za pješake i vozače.“ (semafor) „Mi smo četiri brata, jedan drugog hvata. Sve ceste smo vidjeli, još se nismo sreli.“ (kotači na autu) „Ide ravno, pa zavije. Po njoj auti jure, po njoj ljudi žure.“ (cesta) „Nemam ruku, nemam nogu, ali vješto skočit mogu. Niti jednog nemam ugla, okrugla sam kao kugla.“ (lopta) „Svi što je vole, svi je tuku, udaraju nogom i bacaju iz ruku.“ (lopta) Vodu pije, a živo nije. Tko je to? Što je to?“ (spužva)
GOVORNI RAZVOJ DJETETA
„Kaladont“

Opis i tijek aktivnosti : igra se tako da jedan igrač kaže neku riječ, a drugi mora reći riječ koja počinje sa zadnja dva slova prethodne riječi. Igra završava kada igrač kaže riječ na koju se igra ne može nastaviti (kaladoNT), odnosno riječ se ne smije završiti na KA, jer vam drugi igrač može reći KALADONT i time postaje pobjednik jer nema riječi koja započinje slovima NT! Pobjednik osvaja 1 bod i započinje novu igru s novom riječi! Riječ mora biti poznata, a ne izmišljena i ne smije biti na stranom jeziku. Ne smiju se koristiti vlastita imena i skraćenice. Poželjno je da se riječi ne ponavljaju - dvije iste riječi u jednom krugu igre ne važe. Primjeri riječi: djeCA, caPA, pasTA, taVA, vaZA, zašTO, torBA, baKA (Kaladont).
„Na slovo na slovo“
Opis i tijek aktivnosti i pravila: vrlo je važno da se na početku igre dogovore pravila. Igra se igra tako da odabrani igrač kaže; Na slovo, na slovo...(npr.M), a ostali igrači se moraju uhvatiti za predmet koji počinje zadanim slovom ili izreći na glas. Poželjno je da se pojmovi ne ponavljaju u jednom krugu. Ako igrač koji govori pojam, ponovi pojam koji je već bio, on ispada iz igre.

„Skroz drugačije“ Opis i tijek aktivnosti: klikom na link u nastavku teksta naići ćete na zabavan i informativan kviz o suprotnostima. Prepoznavanje i znanje osnovnih razlika vrlo je važno za svu djecu, posebno onu koja su u godini pred polazak u školu http://www.pjesmicezadjecu.com/kvizovi/suprotnosti.html .

„Rima uz večeru“ Opis i tijek aktivnosti i pravila: obitelj se okuplja za stolom. Nastojimo da obrok protekne što urednije i da djeca usvoje pravilne navike pa se to vrijeme pretvara u rutinu koju možemo "obojiti" s malo zabave. Čak i pri jelu možemo slagati rime! Započnemo sa zvukom ili riječi, a zatim svaka iduća osoba smisli riječ koja se rimuje s prethodnom. Na primjer, možete odabrati nešto što se nalazi na tanjuru i pokušati smisliti što više stvari koje se rimuju s tim. Koliko riječi u nizu možete smisliti? Pokušajte oboriti vlastiti rekord s idućom riječi koju odaberete.

„Iza, ispred, pored“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: bijeli papiri, olovka, flomasteri, drvene bojice, ravnalo Opis aktivnosti: primjeri kako izraditi zadatak kod kuće nalaze se u foto materijalima, a pripremili smo ih tako da ih možete i isprintati. Zadatak možete na sličan način izraditi i sami ili jednostavno odmah rješavati s djetetom.



„Lijevo i desno“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: . bijeli papiri, olovka, flomasteri, drvene bojice, ravnalo Opis aktivnosti: primjeri kako izraditi zadatak kod kuće nalaze se u foto materijalima, a pripremili smo ih tako da ih možete i isprintati. Kod izrade zadataka kod kuće neka dijete aktivno sudjeluje i neka u svaki zadatak unese malo svoje kreativnosti.

(

f

AKTIVNOSTI ZA RAZVOJ PAMĆENJA I MOGUĆNOSTI NAMJERNOG ZAPAMĆIVANJA
„Što je zamijenilo mjesta“ Opis, tijek i zadatak aktivnosti: Pred dijete se stavi niz od nekoliko igračaka. Dijete treba pogledati igračke nekoliko sekundi,zapamtiti raspored igračaka u pravilnom redoslijedu. Dijete zatvara oči, a odrasla osoba mijenja mjesta jedne ili dvije igračke. Dijete treba pogoditi koje su igračke zamijenile mjesta.
„Igra prepoznavalica“ Opis, tijek i zadatak aktivnosti: pred dijete se stavljaju sličice(možete iskoristiti memory ili lotto sličice). Zatim ono zatvara oči, a odrasla osoba u međuvremenu dodaje još nekoliko sličica. Djetetov zadatak je prepoznati prve sličice i maknuti u stranu one koje su dodane poslije.
„Gledaj - zapamti“ Opis i tijek i zadatak aktivnosti: stavite desetak svakodnevnih, djeci poznatih predmeta u jednu kutiju, dajte djetetu da ih pogleda i nakon 20 sekundi maknite/zatvorite kutiju. Neka dijete pokuša upamtiti i nabrojati što više predmeta.
„Pribor za jelo“ - križaljka Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: papir s kockicama, olovke, flomasteri. Bijeli papiri, ravnalo. Primjeri kako sami kod kuće možete izraditi zadatak … nalaze se u foto materijalima, a pripremili smo ih tako da ih možete i isprintati.

„Spoji razdvojene“ - labirint Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: bijeli papiri, olovka, ravnalo Opis aktivnosti: Cilj je spojiti razdvojene parove - npr.pticu dovesti do čamca. Navedene primjere možete isprintati ili nacrtati slične zajedno s djetetom.


„Nije isto“ - pronađi razlike Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: bijeli papiri, olovka, flomasteri, drvene bojice, ravnalo Opis aktivnosti: Navedene zadatke možete isprintati ili rješavati odmah s djetetom
(





Comentarios