Aktivnosti za djecu u dobi 3-5g. u tjednu 18.05.-22.05.
- Online Vrtic
- May 15, 2020
- 5 min read
Tema tjedna: „Pčele i ostali korisni kukci“
Veliki znanstvenik Albert Einstein svojedobno je izjavio: „Nestanu li pčele s planeta Zemlje, čovjeku kao vrsti ostaje još oko 4 godine života…“
Pčele u ekosustavu imaju vjerojatno jednu od najvažnijih uloga. Još drevni narodi su shvaćali važnost tih malih bića, tako da je i suvremeni čovjek posvetio jedan dan u godini upravo njima. 20.05. je Svjetski dan pčela.
Potreban materijal:

· stolci ili jastučići – i to jedan manje nego što ima igrača
· glazba - može bilo koja, no s obzirom na tjednu temu predlažemo pjesmu „Nije lako bubamarcu“
Najprije složite stolce tako da su naslonom okrenuti prema sredini kruga. Pripremite i pustite glazbu - dok glazba svira djeca plešu ili trče oko postavljenih stolaca. Kad zaustavite glazbu, djeca brzo sjednu na stolce, a ono dijete koje je ostalo bez stolca demonstrira jednu vježbu (npr. čučanj - skok, pljesak iznad glave, stajanje na jednoj nozi, visoki skip i sl.). Demonstriranu vježbu svi igrači ponove nekoliko puta i nakon toga ponovno puštamo glazbu i nastavljamo igru.
U drugoj varijanti igre dijete koje je ostalo bez stolca izlazi iz igre i navija za druge igrače. U svakom krugu se izbacuje po jedan stolac i jedan igrač izlazi iz igre. Na kraju dvoje djece plešu oko jednog stolca. Čiji će refleksi biti brži i tko će sjesti na stolac nakon prekida glazbe, taj je pobjednik igre.
PRIČA S POUKOM: „NEKOĆ JE POSTOJAO PREKRASAN VRT“
Nekoć je postojao prekrasan vrt. U blizini vrta tekao je potočić. Jednoga dana, pčela je došla tražiti cvjetove. Letjela je iznad potoka ali pokušavajući proći preko njega, krila su joj se smočila i ona više nije mogla letjeti, pa je pala u vodu.
Na stablu u blizini sjedio je vrabac. Vidio je kako se pčela muči i sažalio se nad njom. Uzeo je list sa stabla, odletio do pčele i uz pomoć lista izvukao je iz vode. Kad su joj se krila osušila, pčela je zahvalila vrapcu i odletjela nazad u svoju košnicu.
Nekoliko dana kasnije, vrapčić je spavao na stablu, a pčela je letjela okolo u potrazi za cvijećem. U međuvremenu dječak s praćkom u ruci se igrao tamo. Pčela je vidjela da se dječak sprema praćkom pogoditi vrapca. Kada je dječak naciljao, pčela je ubola dječaka i on je zaplakao, a vrapčić se probudio i odletio.
Pouka priče: Čini dobro drugima i dobro će ti se vratiti na neočekivane načine.
· papir,
· drvene bojice,
· fotografije pčele i vrapčića (u slikovnici, enciklopediji, na računalu,….)
Pročitajte djetetu priču zajedno s poukom. Pustite ga na trenutak da razmisli o priči i pouci. Razgovarajte s njim o tome kako je vrapčić pomogao pčeli, a kako pčela vrapčiću. Ispričajte mu primjere iz osobnog života vezano uz ovu pouku. Objasnite mu da su životne vrijednosti iste i jako bitne kako među ljudima, tako i među životinjama. Potaknite dijete da se možda i samo prisjeti kada se našlo u sličnoj situaciji (uvijek imajte na umu mogućnosti vašeg djeteta i pitanja prilagodite upravo njegovim mogućnostima).
Zajedno s djetetom uzmite papir i drvene bojice te pokušajte nacrtati pčelu i vrapčića. Ako je potrebno koristite se fotografijama, slikovnicama, enciklopedijama, gdje su djeci zorno predočene pčele i vrapčići.

Potrebni materijali:
· kvačice,
· papiri,
· boje,
· karton,
· tjestenina,
· ljepilo,
· razni materijali za izradu punjenja za saće (svaki igrač svoja vrsta punjenja, barem različite boje da se zna pobjednik na kraju igre),
· kocka s brojevima,
· podloga za izradu košnice,
· hvataljke ili žlice za najmlađe,
· škare.
Jednostavnija verzija igre
Ovo je igra koja se može prilagoditi djeci razne dobi. Za najmlađe (2-3g) punjenje saća hvataljkama, pincetama ili žlicom, a za starije (3-7g) kao stolna natjecateljska igra. Ova igra je odlična za razvoj spoznaje na praktičan način, matematičkih vještina i suradnje, vježba motoričkih sposobnosti.
svaki igrač ima svoju pčelu koja vrijedno puni saće, ovisno o broju na kocki, koja pčela proizvede više meda je pobjednik:)

Složenija varijanta igre
Video materijal:
zanimljiv i poučan video o pčelama prilagođen najmlađima
Naučite svoje dijete kako pronaći put kroz labirint. Ponudite mu različite labirinte. Uz pomoć rješavanja labirinata dijete uči logično razmišljati, vježba finu motoriku, razvija vizualnu percepciju i koordinaciju oko-ruka, a uz to se i zabavlja.




Sve je lakše kroz igru. Kako reciklirati, a pritom se igrati?
· novinski papir
· vodene boje
· zrak za sušenje
Natrgati stari novinski papir, usput razgibati prste, obojiti papiriće, oslikati vodenim bojama. Ostaviti da se osuši. Od osušenog papira dijete samo može odabrati kako će izgledati slika.
Na sliku može docrtati crnim flomasterom pčelu, bubamaru ili nekog drugog kukca po izboru.
IGROKAZ: „DVIJE PČELE“
· papiri
· škarice
· ljepilo ili selotejp
· drvene bojice, flomasteri ili pastele

· slamke ili drveni štapići, grančice
Prva pčelica:
Što to šuška?
Druga pčelica:
Mislim… medina njuška.
Treća pčelica:
Brzo, gdje je kruška?
Prva pčelica:
Evo, tamo na grani se ljuljuška.
Druga pčelica:
Zašto kruška?
Treća pčelica:
Zato da medina njuška…
Prva pčelica:
Po našem medu ne zašuška.
Josipa Franjić Radulović iz zbirke ''Igrokazi na dječjoj stazi''
Opis aktivnosti:
Za početak roditelj može djetetu pročitati igrokaz i nakon toga kratko porazgovarati o igrokazu s djetetom. Na primjer: Što su pčelice primijetile, tko se pojavljuje u igrokazu, zašto je došao medo, gdje se nalazila kruška?
Zatim se dogovorite želite li napraviti malu predstavu za ukućane. Podijelite se oko uloga i izrade lutaka, tko će što glumiti i izrađivati. Za vrijeme predstave roditelj ili starije dijete najavljuje i čita izražajno tekst prema ulogama, a mlađa djeca manipuliraju lutkama.
U nastavku je pomoć oko izrade za aplikacije lutaka pčela. Prema slici 9. u nastavku možete nacrtati vi ili dijete pčelu, obojiti je, izrezati te selotejpom pričvrstiti na štapić. Lutkica je gotova.

Isprintajte ili precrtajte bojanku sa slike. Starija djeca mogu vježbati grafomotoriku i uočavati pisane brojke tako da im pojasnite da oboje pčelicu prema zadanim brojevima 1-crnom, 2-žutom, 3-plavom bojom.
LIKOVNA AKTIVNOST: „KUKCI“
Tehnika:
otiskivanje prstićima + flomaster
· Zaštita za stol

· Tempera ili vodene boje
· Posudica, paleta za boju ili spužvica
· Crni flomaster
· Papir
· Vlažne maramice
Prije nego li se upustite u ovu aktivnost s djetetom ili dijete samostalno, zaštitite stol najlonom, ili starim stolnjakom (pvc) ili novinama.
Ako koristite temperu, ulijte različite boje u čašice ili na paletu za slikanje ili na komadiće spužvice. Ako koristite vodene boje, kapnite par kapi vode u boje koje želite kako bi boje bile dovoljno vlažne.
Dijete neka najprije izabere koje kukce želi naslikati (prema svojoj zamisli, predlošku iz knjiga ili vlastitom iskustvu iz prirode), za svakog kukca neka izabere boju. Neka dijete samo odluči hoće li kukci biti iste ili različite boje, hoće li biti od otiska istog ili različitih prstića.
Zabava može početi! Neka dijete umoči prstić u boju i napravi otisak na papiru. Prstiće može brisati vlažnom maramicom.
Nakon što se boja osušila crnim flomasterom neka docrta oči, usta, ticala, nožice, krila i druge detalje karakteristične za svakog kukca.
LIKOVNA AKTIVNOST: PČELICA I BUBAMARA

Potreban materijal:
· tuljak od toalet papira,
· škare,
· kolaž papir,
· ljepilo,
· crni flomaster
Tuljak od toalet papira će vam poslužiti kao tijelo za pčelicu ili bubamaru. Za pčelicu obložite tuljak žutim kolaž papirom. Flomasterom nacrtajte pruge po tuljku (do pola tuljka), izrežite krila od plavog ili bijelog kolaž papira, ticala od crnog papira i oči od bijelog. Na drugu polovicu tuljka zalijepite oči i nacrtajte usta te zatim zalijepite ticala i krila. Sličan postupak je i za bubamaru, a sve će vam biti puno jasnije pogledate li sliku. Dobru zabavu vam želimo. 😉
Comments