Aktivnosti za djecu 3-5g. u periodu 25.05.-29.05.
- Online Vrtic
- May 25, 2020
- 8 min read
Tema: Od gusjenice do leptira
SPOZNAJNI RAZVOJ
1. ANIMIRANI FILM: „VRLO GLADNA GUSJENICA“
Zajedno s djetetom pogledajte na linku ispod animirani film „Vrlo gladna gusjenica“ https://youtu.be/iqwXjRZ_UdI.
Nakon što ste ga odgledali porazgovarajte s djetetom postavljajući mu pitanja, npr. tko se izlegao iz jajašca, kakva je gusjenica bila, što je radila kako bi narasla i u što se pretvorila.
Potreban materijal za aktivnosti nakon pogledanog filma: predložak (listić) za printanje, papiri, olovke u boji ili flomasteri, škarice, reklamni časopisi

Opis aktivnosti: Isprintajte listić ili zajedno s djetetom na papir nacrtajte, obojite i izrežite svu hranu koju je gusjenica iz filma pojela. Dijete neka prvo imenuje hranu, a zatim složi redoslijed i količinu hrane koju je iz dana u dan gusjenica jela (1 jabuku, 2 kruške, 3 šljive,...).
Možete i iz reklamnih časopisa izrezati različitu vrstu hrane te zajedno s djetetom složiti vaš „jelovnik“ za gusjenicu.

Za one koji žele saznati više:
Nakon filma o gusjenici ili ukoliko su djeca radoznala možete ih pitati što misle kako se gusjenica pretvori u leptira. Prema slikovnom prikazu i tekstu dolje ispričajte im priču o životnom ciklusu leptira.

Životni ciklus leptira
Leptiri prolaze kroz nekoliko životnih faza. Najprije su jajašca, zatim ličinke, pa kukuljice i naposljetku leptir. U jajašcu se razvija gusjenica koja je zapravo ličinka leptira. Kada ličinka izađe iz jajašca, ona ga pojede kako bi imala snage za daljnji razvoj. Gusjenica se nakon nekog vremena zakukulji ispod lišća ili na dnu stabla kako bi se sakrila i zaštitila. Iako izvana izgleda kao da se u kukuljici ništa ne događa, gusjenica se unutra pretvara u leptira. Kada leptir izađe iz kukuljice, njegova su krila vlažna te mora pričekati da se osuše kako bi poletio. Ženka leptira ponovno leže jaje i cijeli ovaj proces se ponavlja. Tako izgleda životni ciklus leptira.
2. POKUS „ OD GUSJENICE DO LEPTIRA“
Iznenadite svog malog znanstvenika ovom aktivnošću gusjenice i leptira s balonom. Kako bi proveli ovaj pokus, potrebno je samo nekoliko predmeta iz vašeg kućanstva.
Potreban materijal: balon, crni marker, ocat, soda bikarbona, prazna plastična boca, lijevak, žlica, tacna
Opis aktivnosti:
Nacrtajte leptira crnim markerom na jednu stranu balona, a na drugu stranu gusjenicu.
Napunite praznu plastičnu bocu octom. Dovoljno je samo malo.
Zatim balon napunite sodom bikarbonom, tako da umetnete lijevak u otvor balona i žlicu sode bikarbone stavite kroz lijevak unutar balona.
Na otvor boce postavite balon, pazeći pritom da soda bikarbona nimalo ne dođe u doticaj s octom u boci. Balon postavite na stranu na kojoj je nacrtana gusjenica.
Sad je vrijeme za gusjenicu da naraste i pretvori se u leptira!
Ohrabrite Vaše dijete da podigne balon kako bi soda bikarbona ušla u bocu. Pričekajte i gledajte što se događa!
IZNENAĐENJE!! Balon će se ispuniti plinovima koji se oslobađaju pri kemijskoj reakciji i doticaju octa i sode bikarbone!
OBJAŠNJENJE! Prilikom miješanja octa i sode bikarbone oslobađa se ugljik dioksid (isti plin koji se nalazi u mjehurićima u gaziranim sokovima).





3. MATEMATIČKA IGRA “ŠARENA GUSJENICA”
Potreban materijal: kolaž papir, papir, škarice, ljepilo, karton, drvene bojice ili flomasteri, kockica s brojevima
Izrada igre:
1. Predložak imate u prilogu,te ga samo isprintajte.
2. Od kolaž papira ili običnog bijelog papira izrežite potreban broj kružića (ako su od bijelog papira treba ih drvenim bojicama ili flomasterima obojati), predlažemo da ih zalijepite na tvrđi karton - duže će trajati.
3. Broj kružića ovisi o količini isprintanih predložaka, a boje kružića moraju odgovarati bojama kružića na predlošku.
Opis aktivnosti: Igru može igrati onoliko igrača koliko ste predložaka i kružića izradili. Igra počinje tako, da svaki igrač baca po jedan puta kocku i tako stalno u krug, od igrača do igrača. Dobiveni broj određuje koju će gusjenicu igrač popuniti kružićima. Pobjednik je onaj igrač koji prvi kružićima popuni sve gusjenice, a igra traje dok svaki igrač kružićima popuni sve svoje gusjenice na predlošku.
4. IGRA UPARIVANJA KARTICA “GUSJENICA I LEPTIR”
Potreban materijal: deblji papir ili karton bijele boje, obična olovka + drvene bojice, ravnalo, škarice
Opis aktivnosti:
Ova igra potiče razvoj vizualne percepcije, uočavanje sličnosti odnosno razlika prema boji. Pritom dijete može upoznati i naučiti boje i nijanse boja.
Izrežite kartice od bijelog tvrđeg papira ili kartona tako da budu iste veličine (npr. 8cm x 8cm). Mlađoj djeci nacrtajte leptire i gusjenice, a starija djeca to mogu pokušati i sama. Važno je da gusjenica i njen par leptir budu u istim bojama.
Djeca mogu koristiti kartice na više način – mlađa djeca mogu uparivati gusjenicu i leptira prema boji i pritom imenovati boje. A starija djeca izrađene kartice koristiti za igru memory - otvarajući po dvije kartice i tražeći odgovarajući par.


TJELESNI I PSIHOMOTORNI RAZVOJ
5. VJEŽBA ISTEZANJA

Kako bi se i ovaj tjedan razgibali i ostali u dobroj formi pripremili smo vježbu istezanja kroz vođenu improvizaciju pretvorbe male gusjenice u velikog leptira.
Prije početka aktivnosti pripremite podlogu za vježbanje (tepih ili prostirku ako vježbate na otvorenom) i pokrivač.
Opis aktivnosti:
1. Sjednite s djetetom. Zažmirite i sklupčajte se u loptu kao jajašce.
2. Lagano se protegnite, duboko udahnite, izađite iz jajašca. Sada hodajte četveronoške (na rukama i nogama), tražite hranu.
3. Neka se dijete sakrije pod pokrivač i stisne se (rukama obujmi noge) u kukuljicu.
4. Povucite pokrivač s djeteta i neka ono raširi ruke i poleti poput leptira!
6. IGRA „IDE, IDE GUSJENICA“
Koliko je faza puzanja u ranom djetinjstvu važna gotovo svima nam je poznato. Faza puzanja može označiti životni put djeteta u smislu motoričkog razvoja i upravo zbog toga dijete bi trebalo puzati, ali i kasnije trebamo poticati aktivnosti puzanja zbog ravnomjernog razvoja obje strane moždane polutke. Prije početka aktivnosti potrebno je pripremiti sigurnu i ravnu podlogu za izvođenje pokreta te napunjenu čarapu (rižom, drugom čarapom i sl.) ili bilo koji rekvizit za prenošenje.
Opis aktivnosti:
U prostoru označite dvije linije i napunjenu čarapu postavite na jednu liniju. Zadatak djeteta je da se povlačenjem (vojnički, s ispruženim nogama na podu) kreće od jedne linije do druge, uzima čarapu u ruke i vraća se natrag. Nakon toga se kreće kao gusjenica, povlači se podizanjem guze u zrak prilikom povlačenja, također sa zadatkom prenošenja čarape. Sljedeće je puzanje kao beba (na koljenima) od linije do linije, a zatim slijedi zadatak hodanja četveronoške s prenošenjem čarape u ruci. I, posljednji zadatak je trčanje s raširenim rukama, poput krila leptira.
Ova aktivnost predstavlja životni ciklus od gusjenice do leptira, a napunjena čarapa je simbol rađanja, iz jedne faze u drugu fazu.
7. VJEŽBE GRAFOMOTORIKE
Fina motorika važan je preduvjet za razvoj ostalih vještina kod djece, a prvenstveno pisanja. Ove vježbe mogu djeci pomoći da kroz igru razviju kontrolu nad motoričkim vještinama ruku i prstiju. Najveći napredak ovih vještina kod djece odvija se između četvrte i šeste godine.
Početne vježbe grafomotorike dijete može vježbati povlačeći linije prstićem po papiru ili čak i vučenjem igrački poput dječjeg autića unutar zadanih linija. Početno pisanje brojeva možete biti, upravo na takav način, zabavna vježba motorike uz učenje brojeva.
Opis aktivnosti:
Isprintajte predloške (ili ih nacrtajte sami) i koristite u igri - dijete može koristiti autiće, prstiće, bojice, pastele ili olovku.




GOVOR, KOMUNIKACIJA, IZRAŽAVANJE I STVARALAŠTVO
LIKOVNE AKTIVNOSTI:
8. GUSJENICA
Potreban materijal: kartonska kutija za jaja, tempere, kistovi, zaštita za stol, bijeli papir, škare, ljepilo, crni flomaster

Opis aktivnosti:
Zaštite mjesto na kojem ćete raditi. Izrežite kutiju za jaja po dužini, a zatim prepustite Vašem mališanu da je oslika temperama. Pomozite mu ako treba izrezati oči i ticala te ih zalijepite kada se osuši. Nakon toga dijete može od kockica napraviti kućicu za gusjenicu ili pomoću nje možete ispričati priču.
9. LEPTIRIĆI

Potreban materijal: kartonske rolice (od toaletnog papira), papir za kopiranje, kolaž papir, škare, ljepilo, tempere, kistovi, flomasteri (ovisno o tome s kojim priborom raspolažete kod kuće)
Opis aktivnosti:
1. Kartonska rolica predstavlja tijelo leptira. Dijete ju može oslikati temperama, obojiti flomasterima ili ukrasiti kolaž papirom. Kada je tijelo gotovo, dodajte leptiru ticala i krila na koje možete dodati detalje po želji.
2. Nacrtajte konture leptira i izrežite ga (mlađoj djeci pomognite pri rezanju, a starija mogu izrezati sama). Po sredini zalijepite štapić od sladoleda, a krila dijete može ukrasiti prstićem i temperama.
3. Nacrtajte konture leptira, te ga izrežite po crti. Dijete kistom nanosi različite boje tempera na jednu stranu leptira, a zatim preklopi drugu polovicu leptira. Nakon toga prstima protrlja po papiru i otvori ga. Nastat će čarolija - prekrasni šareni leptir.
Izrađeni leptiri mogu poslužiti kao lutke za dramatizacije pjesmice ili priče.


10. VESELA GUSJENICA OD CD-a
Potreban materijal: stari cd-i, ljepilo, kolaž papir, škare, flomaster

Opis aktivnosti:
Cd-i će nam poslužiti za tijelo gusjenice, a od kolaža izrežemo noge, glavu i ticala. Dijete može slagati što dužu gusjenicu, možete brojati krugove i čak ih označiti brojevima. Gusjenicu dijete može slagati iznova ako tijelo ne zalijepimo i na taj način igrati kada poželi. Ugodnu zabavu J
11. GOVORNO – JEZIČNA IGRA: „GUSJENICA MALA, LEPTIR JE POSTALA“
GUSJENICA JEDNA MALA
PO GRANI PUZALA, PUZALA, PUZALA…
PA NA LIST STALA.
(puzati prstom po ruci -„grani“ do ispruženog dlana -„lista“; mijenjati ruke u ulozi gusjenice i grane – razvijati osjećaj za bilateralnost)
JELA, JELA, JELA…
I POSTALA VELIKA I DEBELA!
(prvo kažiprstom i palcem, a postepeno i cijelom šakom „jesti“ drugi dlan -„list“, pa se ispružiti po podu)
ONDA JE SJELA,
PLELA, PLELA, PLELA…
I U KUKULJICU SE ZAMOTALA CIJELA!
(sjesti na guzu, sukcesivnim pokretima ruku i nogu „plesti kukuljicu“, skupiti se)
NA GRANU SE OBJESILA,
PA JE SNILA, SNILA, SNILA…
(iz sjeda se prevrnuti na leđa, s uzdignutim prekriženim nogama i rukama prekriženim na prsima – kao gusjenica koja u kukuljici visi na grani)
A KAD SE PROBUDILA – VIŠE NIJE GUSJENICA BILA!
PRETVORILA SE U LEPTIRA!
(„probuditi se“ – raširiti ruke -„krila“; ustati – probati ustati bez podupiranja rukama o pod i „poletjeti“)
SAD LETI, LETI, LETI – NA CVIJET SLETI!
DIŠE, DIŠE, DIŠE – CVIJET POMIRIŠE!
(„letjeti“ – paziti da ruke budu dugačke i da se s vanjske strane šake dodirnu visoko iznad glave; buditi dišni trakt poticanjem dubokog disanja usklađenog s pokretom letenja)
SOCIO-EMOCIONALNI RAZVOJ I RAZVOJ LIČNOSTI
12. ISTRAŽIVAČKA AKTIVNOST: „PROBAJMO PRONAĆI GUSJENICU“
Kako bi lakše vidjeli ta divna mala bića može nam pomoći povećalo. Ova aktivnost je poticaj djetetu da boravi na zraku, a svi znamo koliko je važno poticati dijete na boravak u prirodi i još k tome da istražuje svijet oko sebe. Ova istraživačka aktivnost budi kod djeteta znatiželju i potrebu za novim spoznajama, ujedno potiče samostalnost i samopouzdanje.
Prijedlog: Zajedno s djetetom izradite povećalo koje mu može pomoći da s velikim žarom istražuje okolinu.
Potreban materijal: plastična boca (veća – 2l ili 2.5l), flomaster, škare, ljepljiva traka (selotejp)
Opis aktivnosti:
Prije upotrebe bocu operite i skinite naljepnicu. Kod samog vrha boce gdje je onaj obli dio iscrtajte veći krug. Oštrim škarama izrežite krug, pritom svakako pazite na djetetovu i svoju sigurnost (dio boce koji izrezujete je oštar). Dio koji ste izrezali polako prođite upaljačem (ponovno Vas molimo da pazite na djetetovu i svoju sigurnost) i zalijepite ljepljivu traku kako bi osigurali rub od porezotina. Dobili smo mali bazen, kada u taj bazen stavite par kapi vode dobijete povećalo. Donji dio boce nemojte baciti, izrežite je bliže dnu koliko želite da bude duboka (ponovite isti postupak sa rubom i pazite na sigurnost) kako bi u to dijete moglo staviti još vode. Tijekom boravka u prirodi sigurno će u još par navrata biti potrebno staviti par kapi u povećalo. Svakako s djetetom dogovorite jasno pravilo koliko puta smije natočiti vodu i do koje crte i budite u tome dosljedni. Vašom dosljednošću dijete stječe vještinu poštivanja pravila koje ste prethodno zajedno dogovorili.
13. AKTIVNOST ZA OPUŠTANJE: PRIČA: „LEPTIR SREĆE
Opis aktivnosti:
Predlažemo vam da ovu aktivnost s djetetom provedete kad osjetite da djetetu treba odmor ili san. Osigurajte djetetu i sebi prostor gdje se možete smjestiti bilo da sjedite ili ležite. Bitno je da se oboje osjećate ugodno. Objasnite mu da ćete zajedno poslušati priču koja vam se jako svidjela (ranije je sami pogledajte i poslušajte da znate djetetu odgovoriti na pitanja vezano uz priču ako vam ih postavi-npr. o kome je priča,zašto vam se sviđa itd.). Nakon odslušane priče procijenite da li dijete želi mir ili ima potrebu prokomentirati priču.
Da poslušate priču kada ste se udobno smjestili pritisnite ovaj link
14. IDEJE ZA VESELE SENDVIČE
Nakon igre i aktivnosti predlažemo da zajedno s djetetom napravite sendviče u obliku gusjenica i leptira. Koristite svježe voće i povrće kako djeca ne bi zaboravila na važnost unošenja zdrave hrane i vitamina.😊



Kommentarer