Aktivnosti za djecu (5-7g.)20.04.-24.04.
- Online Vrtic
- Apr 16, 2020
- 8 min read
Updated: Apr 17, 2020
Aktivnosti koje navodimo u nastavku podijeljene su po razvojnim područjima uz objašnjenja o njihovom provođenju. Nadamo se kako će Vama i djeci olakšati boravak kod kuće ;-)
TEMA : "PROLJEĆE OKO NAS"
TJELESNI I PSIHOMOTORNI RAZVOJ:
„OBRUČ“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: obruč / ili nešto iz doma čime će se obilježiti prostor na podu (traka, vuna, marama i sl.)
Opis aktivnost: Prvi način:
Dijete stoji u obruču. Ispred, iza, lijevo i desno od obruča nalaze se predmeti različitih boja (npr. Lego kocka, flomaster, kolaž papir, običan karton ili papir obojen u određenu boju…). Odrasla osoba govori ispred, iza, lijevo, desno, a dijete skače na zadato mjesto - npr. lijevo (žuta boja) dijete imenuje neki pojam žute boje. Odrasla osoba zadaje djetetu gdje se kreće sve do trenutka kada dijete po drugi put ponovi isti pojam koji je već reklo – npr. plava boja-nebo i tada se igra završava. Ako imate više djece možete im mjeriti vrijeme i napraviti tabelu što će kod djece potaknuti natjecateljski duh.
Drugi način:
Igra počinje tako da dijete stoji u obruču, a zatim iskače šest puta van. Sada dijete samo odlučuje u kojem smjeru će skočiti iz obruča. Zadatak je da, prilikom svakog skoka dijete imenuje jedan pojam na temu „Proljeće“. Mjerimo vrijeme djetetu, a cilj je u što kraćem vremenu nabrojati svih šest pojmova.
„KLACKALICA“
Opis aktivnosti: aktivnost je namijenjena za dva igrača tako da je djeca mogu igrati između sebe ili dijete s roditeljem. Igrači se drže za ruke, a zadatak je da naizmjenično izgovaraju pojmove. Igrač koji prvi igra, kaže pojam i čučne. Igrač koji stoji (igra drugi) brzo izgovara novi pojam, a drugi iz čučnja ustaje i izgovara novi pojam. Pojmovi se ne smiju ponavljati, a pobjednik je onaj igrač koji kaže posljednji pojam, odnosno onaj igrač koji zadnji ostane u čučnju.
Aktivnost se može izvoditi na više načina: - Zadatak za mlađu djecu mogu biti pojmovi na određenu temu: domaće/divlje životinje, voće, povrće, boje, prijevozna sredstva, predmeti oko igrača i sl) - Za stariju djecu mogu se odrediti malo teža pravila. Zadatak mora sadržavati neki grad, državu, dio tijela (unutarnji/vanjski organ), pojam treba počinjati s određenim slovom. Za još veći izazov može se odrediti tema, a svaki pojam iz teme mora počinjati s određenim slovom.
„POGODI RUPU“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: pet papirnatih ili plastičnih čaša, dva seta po pet loptica u dvije boje.
(Ako nemate male loptice možete od običnog papira oblikovati i lopticu. Za ovu aktivnost možete odabrati da jedan set loptica bude od starih novina, a drugi od starog papira za bojanje). Opis aktivnosti: čaše posložite na pod i odredite udaljenost s koje se loptica treba bacati. Svaki sudionik uzima pet loptica, a loptice se bacaju naizmjence. Težina zadatka ovisi o udaljenosti od čaša, a pobjednik je onaj koji ubaci više loptica u čaše. U jednoj čaši može biti samo jedna loptica.
„IGRA TIŠINE“
Opis aktivnosti: igra se odvija tako da se djeca potpuno umire i u tišini osluškuju zvukove na koje inače ne obraćaju pažnju. U zatvorenoj prostoriji u potpunoj tišini djeca osluškuju zvukove različitih instrumenata koji dopiru iz susjednih prostorija, govor roditelja koji čekaju ispred prostorije, korake u hodniku, škripu i buku drugih izvora zvukova (na primjer automobili), cvrkut ptica s drveta koje raste ispred prozora…
Prijedlog zadataka: kad prekinemo tišinu, razgovaramo s djecom kakve smo zvukove čuli, učimo razlikovati ugodne od neugodnih zvukova, upućujemo djecu da sve što su čuli prikažu i bojama. Djecu treba uputiti da u prirodi slušaju šum lišća, žubor potoka, pjev ptica. Oponašanjem zvukova iz prirode, djeca postepeno razvijaju opseg glasa.
SOCIO-EMOCIONALNI RAZVOJ I RAZVOJ LIČNOSTI
„ŠTO REĆI UMJESTO - NEMOJ BRINUTI“

Opis aktivnosti: u želji da djeci umanjimo teret brige, “Ne brini” je rečenica koja nam često prva dolazi na um. Međutim, iskustvo nam govori da su nas u životu rijetko smirile te riječi - štoviše, ponekad se zbog njih možemo osjećati kao da nas drugi ne razumiju. Ono što nam je donijelo smirenost bio je umirujući glas kojim su riječi izgovorene, zagrljaj ili dijeljenje naših briga s voljenima. Stoga, donosimo nekoliko ideja što djeci reći kada brinu, kako bi ih podržali u izražavanju osjećaja i olakšali im suočavanje sa zabrinutošću i tjeskobom koja nas okružuje. Primjeri što reći djeci… nalaze se u foto materijalima, a pripremili smo ih tako da ih možete isprintati i držati kao podsjetnik na vidljivom mjestu.
„DA SU OSJEĆAJI BOJE“
Opis aktivnosti: ova aktivnost potiče razvoj empatije, mašte, svijesti o sebi, neverbalne komunikacije i promatranja. Preporučena dob za aktivnost je pet i više godina. Trajanje aktivnosti je okvirno 10 minuta.
Tijek aktivnosti: odredite voditelja aktivnosti, za prvi put bi bilo dobro da voditelj bude odrasla osoba. Voditelj pokreće kratku diskusiju o tome kako se različiti osjećaji mogu zamišljati kao različite boje. Na primjer, „Danas sam plava boja jer sam tužna“, „Danas sam plava boja jer se osjećam mirno“, „Danas sam crvena boja jer sam puna energije“. Pitajte svoje male suigrače koja će danas biti boja i zašto. Nakon toga voditelj aktivnosti upućuje igrače da pokušaju osjetiti kakav je osjećaj kretati se prostorijom kao ta boja. Neka se igrači najprije kreću, a zatim ih pitajte kakvi su ih osjećaji/emocije prožimali dok su se kretali kao ta boja.
Pitanja za promišljanje: Kako se kreću različite boje? Je li lako prijeći iz jednog „raspoloženja“ u drugo? Koje je boje ljutnja? Koje je boje sreća? ...
SPOZNAJNI RAZVOJ
„SLOŽI U NIZU LATICE CVIJEĆA“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: bijeli ili zeleni papir za podlogu, kolaž papir u raznim bojama, ljepilo, škare, flomasteri.
Opis aktivnosti: od papira u boji izrezati kružiće i elipse (latice cvijeća). Ova se aktivnost može provoditi na više načina. Prvi način: Dijete u kružiće upiše brojeve od 1 - 10 (roditelj upisuje brojeve za mlađu djecu i to brojeve od 1 - 5), zatim kružiće lijepi na podlogu (za stariju djecu se može odrediti da cvijeće na podlozi treba pratiti ispravan niz od 1 - 10) te potom svakom kružiću pridodaje i lijepi onaj broj latica koji broj piše na kružiću.

Drugi način:
Dijete u kružiće upiše brojeve od 1 - 10 (roditelj upisuje brojeve za mlađu djecu i to brojeve od 1 - 5), zatim kružiće lijepi na podlogu (za stariju djecu se može odrediti da cvijeće na podlozi treba pratiti ispravan niz od 1 – 10). Nakon toga dijete na latice upisuje brojeve od 1 - 10 pridružuje i lijepi točan broj latica i točan niz brojeva za svaki kružić. Treći način: Dijete u kružiće upiše pojam na temu „Proljeće“, te zatim na svaku laticu upisuje po jedno slovo. Zadatak je ispisati pojam ispravnim nizom slova.
„BANKA SLOVA“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: plastične ili papirnate čaše, kutijice, ambalaža od jaja, bombonijera i sl., časopisi, reklame, stare novine, škare, papiri, olovke, bojice
Opis aktivnosti: u svaku kutijicu staviti napisano slovo. Izabere se slika npr. cvijeća, dijete imenuje i kaže koji prvi glas čuje u riječi. Zatim tu sliku izreže i stavlja u kutijicu s odgovarajućim slovom C. I tako redom.
Prijedlog zadataka: sakupiti što više slika na isto slovo tj. što više napuniti kutijicu. Dijete može i samo nacrtati nešto što počinje s određenim slovom.
„LABIRINT SLOVA - SLAGALICA CVIJEĆE“

Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: papir s kockicama, olovke, flomasteri, bijeli papiri, ravnalo. Primjeri kako izraditi „Labirint slova - slagalica Cvijeće“ … nalaze se u foto materijalima, pripremili smo ih tako da ih možete i isprintati.
„LABIRINT MATEMATIKE“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: papir s kockicama, olovke, flomasteri, bijeli papiri, ravnalo. Primjeri kako izraditi „Labirint matematike“… nalaze se u foto materijalima, a pripremili smo ih tako da ih možete i isprintati
„SPAJANJE BOJA“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: 7 prozirnih čaša (plastičnih ili staklenih), voda, žuta, crvena i plava tempera (boja za hranu ili jaja), bijeli papirnati ručnici
Opis aktivnosti: u svaku čašu natočiti ¾ vode. Poslagati čaše jednu do druge. U prvu čašu umiješati malo žute boje, druga ostaje bez boje, u treću umiješati crvenu boju, četvrta ostaje bez boje, u petu čašu umiješati plavu boju, šesta ostaje bez boje i u sedmu čašu umiješati žutu boju. Papirnate ručnike posložiti u tanke trake po dužoj strani, čaše povezati papirnatim ručnicima tako da umočite krajeve ručnika u svaku čašu, ne do dna, malo manje. Prvi ručnik stavljamo u prvu i drugu čašu tako da je jedan kraj umočen u žutu boju a drugi u čašu bez boje. I tako redom.
Zadatak: pratite što se događa s papirom kao i s vodom u kojoj nije bilo boje.


„OD SJEMENKE DO PLODA“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: jedna staklena teglica, papirnati kuhinjski ručnik (2-3 lista), nekoliko sjemenki graha (10-ak kom.), prethodno namočenih preko noći u vodi, plastična posuda s raspršivačem za zalijevanje
Opis aktivnosti: staklenku iznutra namočiti vodom. Papirnati ručnik u 2-3 sloja unutar staklenke priljubiti uz mokre stijenke. Sjemenke graha koje smo prije ostavili preko noći namočene u vodi, umetati između staklenke i ručnika. Lagano pošpricati vodom, ručnik bi se trebao potpuno namočiti. Ostaviti na toplom i svijetlom mjestu.
Zadatak: svakodnevno promatrati promjene na sjemenkama koje su s vanjske strane vrlo lijepo vidljive. Dijete može uočiti kako biljka počinje klijati, nicati, kako nastaje korijen biljke, listići. Nastale promjene koje je uočilo može zabilježiti u mali dnevnik crtežom ili pismeno. Kada mlada biljka dosegne dovoljnu veličinu, možete ju presaditi u zemlju i dalje uočavati promjene (cvijet, plod)


GOVOR, KOMUNIKACIJA, IZRAŽAVANJE I STVARALAŠTVO
„ŠAŠAVE BROJALICE“
Opis aktivnosti: ritam izvodimo pljeskanjem, toptanjem, pucketanjem prstiju kao i udaraljkama koje su djeca osmislila sama ili uz pomoć roditelja (drveni štapići, metalni trokutići, razne kutije punjene žitaricama ili sitnim šljunkom, razni kamenčići itd.)
Primjeri šašavih brojalica:
„Pranje ruku“
Prije i poslije jela
Treba ruke prati
Nemoj da te na to
Opominje mati
Jer prljavim rukama
Zagadi se jelo
Pa se tako bolest
Prenese u tijelo
„Kreke, kreke“
Kreke, kreke, kreke, kreke,
stale žabe pokraj rijeke.
Klepe, klepe, klepe, klepe,
roda kaže: al su lijepe!
Čule žabe rodu pa hop-hop u vodu.
„Idu, idu mravi“
Idu, idu mravi
po zelenoj travi
Prvi idu đaci, đaci veseljaci,
Drugi idu tate a mame ih prate
A na kraju reda ide stari deda..
BROJALICA ZA MASAŽU
„Ide slon po leđima“
Ide slon po leđima, (dlanovima prolazimo po djetetovim leđima)
nosi majmuna smeđega. (skupimo prste i tako tupkamo po leđima)
Majmun stalno skače (prstima oponašamo skokove)
i banane žvače. (radimo prstima krugove uz kralježnicu)
* Pokušajte dijete potaknuti na osmišljavanje vlastitih brojalica, slaganje rima ili određivanje ritma.
PROLJETNE PJESME
„Pjesma o proljeću“
Visibaba mala
zvoniti je stala,
cin-cin-cin, don-don-don,
čujte mali zvon.
Tra-ta-ra-ta-ra-ta,
jaglac trublju hvata,
hoja-haj, hoja-haj
zimi sad je kraj.
Mala ptica ševa
veselo nam pjeva,
firuli-firulu
proljeće je tu.
„Proljetno kolo“
Proljeće je procvalo,
sunce s neba zasjalo,
Na livadi zelenoj,
igra kolo veselo.
Hop, hop, skočimo i zapjevajmo,
tra-la-la, la, la, la, la, la
Hop, hop skočimo i zapjevajmo,
tra-la-la, la, la, la, la, la
Zazujale pčelice,
zapjevale ptičice;
na livadi zelenoj,
igra kolo veselo.
Hop, hop, skočimo i zapjevajmo,
tra-la-la, la, la, la, la, la
Hop, hop skočimo i zapjevajmo,
tra-la-la, la, la, la, la, la
Vjetar njiše grančice
i zelene travčice,
a na male cvjetiće,
lete, lete pčelice.
Hop, hop, skočimo i zapjevajmo,
tra-la-la, la, la, la, la, la
Hop, hop skočimo i zapjevajmo,
tra-la-la, la, la, la, la, la
Prijedlog zadataka: uključite pokrete uz pjesmu; skok na riječi hop, mahanje rukama na zazujale pčelice. Nakon pjevanja možete nacrtati sve što se pojavljuje u pjesmi npr.: pčelice, ptičice, cvijeće i sl.
„PRIČA IZ ČAROBNE VREĆICE“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: platnena vrećica (možete uzeti šarenu vrećicu ili je ukrasite zajedno s djetetom) ili kartonska kutija s otvorom za ruku (također možete ukrasiti). Male figurice-lutkice (iz kinder-jaja ili nečeg sličnog): dječak, djevojčica, životinjice, autići, kocke, loptice… Male plišane igračke. Sličice: sunce, mjesec, cvijeće, voće, povrće. Sličice koje su djeca nacrtala: kiša, oblak, kuća, bicikl, park, tobogan,…
Opis aktivnosti: za prvo izvođenje aktivnosti bilo bi dobro da aktivnost započne odrasla osoba … Priča počinje postavljanjem lika djevojčice na stol ili pod, ovisno gdje se aktivnost odvija i tekstom “Djevojčica Ivana sa dugom crnom kosom izašla je u šetnju…“ Nakon toga dijete uzima jednu stvar iz vrećice ili kutije, stavlja je pokraj djevojčice (ne smije gledati što uzima) i nastavlja priču ovisno o predmetu koje je izvuklo npr. izvuče lik sunca i nastavlja: “na nebu je sjalo veliko žuto sunce“. Ponovo se stavlja ruka u vrećicu i tako se priča nastavlja sve dok vrećica ne ostane prazna. Svaka izvađena stvar stavlja se do prethodno stavljene stvari.
Prijedlog zadataka: kad priču ispričate pokušajte joj dati naslov (naziv), ponovo ispričati uz pomoć izvađenih i složenih stvari , a možda i zapisati. Sve možete i snimiti na mobitel pa zajedno poslušati. Ako dijete želi može se i likovno izraziti pa izraditi vlastitu slikovnicu. Potičite dijete da smišlja što više proširenih rečenica kao i da priča ima početak, sadržaj i završetak.
„VESELA CVJETNA LIVADA“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: Lego i Lego Duplo kockice, odnosno bilo koje kockice za slaganje. Primjeri kako od kockica možete slagati cvijeće i vašu sobu pretvoriti u veselu cvjetnu livadu … nalaze se u foto materijalima, ali vjerujemo da će i dječja mašta učiniti svoje i smisliti još ljepše cvjetiće.

„LEPTIR“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: papir A4 formata, olovka, škare, ravnalo, ljepilo, kolaž papir
Opis aktivnosti: na papir dijete treba olovkom nacrtati velikog leptira, pomoću ravnala na kolažu nacrtati ravne linije, izrezati kolaž na trake, svaku traku presaviti na pola i zalijepiti krajeve. Pripremljene trake kolaža lijepiti na leptira, koristiti boje kolaž papira po izboru.


„DRVO U PROLJEĆE“
Materijali potrebni za provođenje aktivnosti: papir A4 formata, tempere, kist, štapići za uši, gumice Opis aktivnosti: naslikati deblo i granje drveta, pomoću gumica spojiti par štapića za uši u cjelinu, pa zatim uz pomoć štapića za uši naslikati procvjetalo drvo.

留言