top of page

Plan aktivnosti za djecu u dobi 1-3g. u tjednu 18.05.-22.05.

  • Writer: Online Vrtic
    Online Vrtic
  • May 15, 2020
  • 7 min read

Tema tjedna: „Pčela“ (Svjetski dan pčela 20.05.2020.)

„Ujedinjeni narodi proglasili su 20. svibanj Svjetskim danom pčela, na prijedlog Pčelarskog saveza Slovenije, a sve u cilju podizanja svijesti o njihovom značaju te kao upozorenje na svakodnevno smanjenje broja pčela i ostalih oprašivača u prirodi. Rezoluciju su podržale sve članice EU kao i mnoge druge zemlje svijeta.“


„Pčele su s obzirom na njihovu izuzetnu osjetljivost najbolji pokazatelj zagađenja i okolišnih uvjeta. Njihova prisutnost, pad populacije ili odsutnost govore nam kada se nešto događa s našom okolinom. Promatrajući razvoj i zdravlje pčela, moguće je identificirati promjene u okolišu i pravodobno poduzeti potrebne zaštitne mjere.“


ŠTO JE POTREBNO ZNATI O PČELAMA?

Pčele su kukci koji oprašuju cvijeće, prave med i vosak. Imaju dva para krila i šest nožica, a na glavi ticala. Za obranu im služi žalac smješten u stražnjem dijelu tijela. Pčele žive u velikim zajednicama koje se zovu rojevima. Prave vosak i od njega grade nizove šesterokutnih čašica u koje spremaju zalihe meda. Nastambe koje čovjek gradi za pčele zovu se košnice.


TJELESNI I PSIHOMOTORNI RAZVOJ

  • MOTORIČKA IGRA “PČELICA I BUMBAR”

Opis aktivnosti:

Pomoću ove igre postepeno uvodimo dijete u svijet natjecanja, razvijamo natjecateljski duh, potičemo samostalnost te razvijamo pozitivnu sliku o sebi kod djeteta.

Upute:

Podijelite se na ekipe, ekipu " mama pčelica" i "dijete pčelica". Odredite neku crtu ili zborno mjesto, jedne nasuprot drugih, dovoljno udaljenih. Natrgajte puno žutih papirića (med) i razbacajte ih po prostoru koji ste odredili za igru. Svaka ekipa ima svoju košnicu (košaricu ili kutiju). Na znak pčelice kreću sakupljati med, svatko može uzeti jedan papirić, odnijeti ga u košnicu i trčati po drugi. Pobjednik je ekipa pčelica koja sakupi više meda.

Ako igru igrate vani neka prostor za igru bude što veći jer će kretanje djece biti brže i dinamičnije. Igru možete prilagođavati dobi djece, također postepeno možete otežavati zadatke s novim izazovima ili pak u igru uključiti više igrača.

  • IGRA „PČELICA TRAŽI SVOJU KOŠNICU“


Upute:

Izradite s djetetom košnicu, pronađite veliku kartonsku kutiju te na nju nacrtajte i obojite košnicu. Pčelice možete izraditi od žutih balona, ili žutog klupka vune ili pak možete upotrijebiti teniske loptice. Na košnici napravite vrata, ulaz u pčelinju kućicu, košnicu. Označite crtom mjesto na podu, odakle će dijete gađati balonom rupu na košnici, kako bi se pčelica odmorila od napornog rada! Uživajte !

  • IGRA „JA TO MOGU“

Opis aktivnosti: Fina motorika najbolje se razvija kroz igru. Na jednom papiru nacrtajte pčelu s krugovima (ovdje dolazi do izražaja vaša velika kreativnost), te pripremite potreban materijal.

Materijali: papir na kojem ste nacrtali pčelu; pinceta; drvene kuglice u žutoj boji ili male kuglice od vate ili kuglice od plastelina (u oblikovanju kuglica neka sudjeluje i dijete); kutija niskih rubova u kojoj će sve to stajati kako bi se dijete moglo igrati

Tijek aktivnosti: Nakon što ste pripremili sav materijal, pozovite dijete i ponudite mu igru. Dopustite da sam istražuje i pokušava, tako najbolje uči. Ako ste materijal pripremili i za sebe, slobodno se uključite u igru.





SOCIO-EMOCIONALNI RAZVOJ I RAZVOJ LIČNOSTI

  • BASNA „LOŠE ISKUSTVO“


Opis aktivnosti: Napisano je mnogo basni, a djeca najviše vole basne Gustava Krkleca jer su kratke, a još se i rimuju. Za razliku od ostalih basni njihovo nije da samo kritiziraju i pokušavaju djecu naučiti važnim životnim lekcijama, one su napisane kako bi nasmijale svakog čitatelja, kako mlađeg tako i starijeg.

Telegrafske basne su napisane s namjerom da se čitatelj nasmije najčešćim ljudskim manama, pa je tako u velikom djelu prisutno puno ismijavanja. Spomenute basne su pjesme koje je Krklec prvo pisao za svoju kćer, a koje su tek kasnije dobile naziv “Telegrafske”.


Tijek aktivnosti: Pročitajte djetetu basnu razgovijetno i polako, pritom koristite dramske improvizacije ukazujući djetetu kako to medvjed viri u košnicu. Stih u kojem nam autor basne ukazuje kako pčele bodu iskoristite za igru škakljanja i emocionalnog zbližavanja s djetetom imitacijom bodenja pčele.

LOŠE ISKUSTVO

Stari medvjed u košnicu gleda, pa sve misli: bit će slatkog meda! No ipak je propustio zgodu, sjetivši se kako pčele – bodu...

  • RECITACIJA „PČELINJA OBITELJ“

Opis aktivnosti: Zabavna recitacija koja će zaokupiti djetetovu pažnju svojom rimom i sadržajem.


Dimilica dimi, puši,

pokatkad me čak i guši.

Žuta zdjela puna pčela:

Prvo vrijedne radilice,

kupe pelud zujalice.

Drugi debeli je trut,

crven kada je ljut,

a inače je žut.

I glavna matica

majčica i kraljica.

Tijek aktivnosti (nakon čitanja):

Košnica je puna pčela....one mogu;

- MAHATI KRILIMA (dijete oponaša mahanjem ručicama)

- ZUJATI (dijete proizvodi zvuk zzzzzzzzzujanja)

- BITI LJUTE( dijete radi ljutu grimasu)

- PREPOZNAVATI ŽUTU I CRVENU BOJU (dijete prepoznaje i pokazuje navedene boje u svojoj okolini)

- BITI VAŽNE KRALJICE (dijete stavlja krunu na glavu)


Igra koja slijedi ...

Možete s djetetom započeti igru “glavne matice i vrijedne radilice“ po mogućnosti na livadi gdje će pčelica-radilica ići od cvijeta do cvijeta, a kraljica će svojim izrazima lica (sretna, ljuta, tužna) pčelici sugerirati na koji cvijet da sleti.


Razgovor s djetetom...

Koji član ove obitelji ti se najviše sviđa? Zašto? Kakva pčelica bi ti bio/bila?



SPOZNAJNI RAZVOJ

  • IGRA „MAŠTA MOŽE SVAŠTA“

Opis aktivnosti: Istraživačko-spoznajna aktivnost

Potrebni materijali:

- veća posuda

- plastične žlice

- tjestenina

- kukuruzna krupica

- manja plastična posuda (za kukuruznu krupicu)

- kuglice napravljene od papira

- kvačice

- papir ili tanji karton

- škare

- bojice


Tijek aktivnosti:

Na kartonu nacrtajte pčele, izrežite ih i obojite te ih zakvačite kvačicama. S djetetom u veću posudu složite tjesteninu. U manju plastičnu posudu stavite kukuruznu krupicu i kuglice od papira, a zatim igru prepustite djetetu jer mašta može svašta. Nakon završene igre možete razgovarati s djetetom o tome gdje pčele žive, što pčele proizvode i za kraj zajedno kušati med.

  • IGRA: "SLOŽI SAĆE"

Opis aktivnosti: Nakon što ste s djetetom razgovarali o pčelama, pokazali mu fotografije, zujali i letjeli poput njih, potaknite ga da i on sam složi saće.

Materijali: - kartonske rolice koje ćete narezati na jednake kolutove ( 3 cm )

-kutija za odlaganje narezanih kolutova

-papir (po mogućnosti svijetlo žute boje) na kojem ste iscrtali

šesterokut

Tijek aktivnosti: Potaknite dijete da unutar iscrtanog šesterokuta slaže iscrtane kolutove. Naravno, u igri sudjelujete i vi.




  • IGRA: „SLOŽI PČELICU“

Opis aktivnosti: U ovoj igri potrebno je potaknuti dijete da samostalno složi pčelicu, ali od izrezanih dijelova.


Materijali: - isprintajte ako ste u mogućnosti dijelove koji se nalaze u prilogu (ako nemate printer, možete dijelove iscrtati)


Tijek aktivnosti: Nakon što ste pripremili igru, potaknite dijete da slaže dijelove. Možete ga pustiti da to čini sam, a ako traži vašu pomoć svakako mu pomognite. Najvažnije je da se pritom dobro zabavite. Ako u igru uključite i ostale starije ukućane (baku,djeda,tatu) možete slagati i zavezanih očiju. Budite sigurni da će to izazvati puno smijeha.


  • IGRA: SLAGALICA PČELICA

Opis aktivnosti: Ovo je klasična slagarica koja djecu uvijek veseli i potiče na aktivnost.

Materijali:- u prilogu se nalazi slika pčele koju je potrebno precrtati ili isprintati (ako ste

u mogućnosti)

-škare

Tijek aktivnosti: Sliku pčele možete precrtati ili isprintati dva puta. Jednu izrežite (tri do pet dijelova) te ponudite djetetu da ove izrezane dijelove pokuša složiti koristeći neizrezanu sliku kao podlogu za početak, a potom bez podloge.

  • IGRA: " VRIJEDNE PČELICE"

Ako „ ponekad“ imate problema s dječjim pospremanjem igračaka pozovite ih da zamišljaju da su vrijedne pčelice, zuje po sobi te tako pospremaju igračke, pribor nakon aktivnosti…

Dobro je pritom puštati i glazbu. Uvijek ista glazba (npr. „Bumbarov let“) daje im naslutiti što se od njih očekuje.

GOVOR, KOMUNIKACIJA, IZRAŽAVANJE I STVARALAŠTVO


  • KOŠNICA ZA PČELICE

Opis aktivnosti: Likovno izražavanje (dvije varijante)

Potreban materijal: Varijanta 1: Bijeli papir

crni flomaster

Žuta tempera

Dječji prstići

Oblik vrata od kolaž papira.. Smeđeg, ljepilo

Varijanta 2: bijeli papir

Crni flomaster

Žuta tempera i kist

„ Pucketava prozirna folija“ i škarice

Oblik vrata od kolaž papira, smeđeg, ljepilo

Tijek aktivnosti za obje varijante:

Roditelj na bijelom papiru nacrta oblik košnice crnim flomasterom.


Za varijantu 1 unutar tog oblika dijete svojim prstićima stavlja otiske žutom temperom.. Cilj je što veću površinu pokriti.. Kada se popuni unutarnji dio može se po želji s „vanjske“strane košnice napraviti nekoliko otiska po dva spojena otiska prstića… nakon što se osuše na njima crnim flomasterom nacrtati oči i prugice te ticala kako bi se predočila pčelica..

Na kraju su izreže smeđi kolaž papir u obliku vrata za košnicu i zalijepi se u donjem srednjem dijelu košnice…


Za varijantu 2 pucketavu prozirnu foliju izrežemo škaricama u obliku košnice, zatim namažemo sa žutom temperom i napravimo presliku na bijeli papir.. Makne se folija i po želji se također može ukrasiti kao i u prvoj varijanti. Na kraju se isto zalijepi oblik vrata od smeđeg kolaž papira i zalijepi u donjem srednjem dijelu košnice.






  • „LETI PČELA MALENA“


Opis aktivnosti: glazba, glazbeno izražavanje

Leti pčela malena Oko cvijeća šarena, Niti staje, niti sjeda, Dok ne skupi dosta meda. Tko joj reče, Bože moj, Da ostavi mili roj? Gdje će sjesti, gdje će stati, Gdje će meda nasisati. Bog ju uči, zato zna,

gdje je bašča šarena

U kom cvijeću ima slasti, Gdje će sjesti, gdje će pasti.

Leti pčela malena Oko cvijeća šarena, Niti staje, niti sjeda, Dok ne skupi dosta meda.

Tijek aktivnosti:

- S djetetom najprije malo razgovarajte o pčelicama – kako izgledaju? Gdje žive? Čime se hrane?

- Neka oponaša zvuk i pokret pčela.

- Prije nego mu pustite ovu pjesmicu izradite s djetetom jednu “pčelica krunu”.

- Kada izradite krunu, osmislite koreografiju (ili neku igricu), te ju s krunom na glavi uz ovu pjesmicu otplešite (odigrajte).

  • PRIČA „BUBAMARA I PČELA“

Uz visoku drvenu ogradu ponosno je rasla krasna divlja ruža. - Dobro jutro! - u osvit zore pozdravljalo bi je Sunce, a ona bi širom rastvorila ružičaste latice umivene rosom. - Dobro jutro, Sunce! - nasmiješila bi se mašući mu prašnicima. - Hvala ti što si me probudio. Danas mi u posjet dolazi bubamara. - Tu sam, tu sam, ružice! Jesi li dobro spavala? - Nisam! Lijeva me je stabljika cijelu noć škakljala. Bojim se da ću se razboljeti. - Ma ne, draga ružice, to je sigurno zato što ti je rastao nov pupoljak. Pogledaj kako je lijep! - Nov pupoljak? - zazuji pčela. - To me jako veseli. Čim se otvori, doći ću s kanticom po med. - Samo izvoli! Uvijek si dobrodošla na moje grane. Pošalji i svoje prijateljice! - Zbogom, ružice, zbogom, bubamaro! Danas još moram obići tri cvjetne livade. - Marljiva li stvora! - nasmiješi se Sunce i odskoči visoko, visoko na nebo.

Potrebni materijali:

- plišane igračke (pčela, bubamara i cvijet)

- ili možete nacrtati i obojiti potrebne likove, izrezati, zalijepiti na karton, a potom na štapiće, za što je potrebno:

- papir

- bojice

- škarice

- karton

- drveni štapići

Važno je dijete uključiti u aktivno doživljavanje i sudjelovanje u priči. Priča se čita, istovremeno se prezentiraju likovi, predmeti i zvukovi koji se spominju u tekstu.

Priča potkrijepljena predmetima i zvukovima lakše se pamti te se tako omogućava i njezino jednostavnije prepričavanje. Nakon pročitane priče, djeca mogu manipulirati predmetima, imenovati ih te odgovarati na jednostavna pitanja vezana uz priču, a predmeti im mogu pomoći u prepričavanju sadržaja ili osmišljavanju nove priče.

Comments


© 2023 by Little Tots Preschool.

Proudly created with Wix.com

bottom of page