Aktivnosti za djecu u dobi 3-5g.u tjednu 08.06.-12.06.2020.
- Online Vrtic
- Jun 9, 2020
- 7 min read
Tema: Pauci
PAUKPauci su životinje kojih se djeca najčešće boje. Uz njih najčešće povezujemo i paukovu mrežu koja je jedan od najvećih životinjskih fenomena. I kada se tanke niti te mreže slome, on iznova uporno izrađuje sebi novu. Tako mreže postaje dom u kojem pauk nalazi sebi život. Dječji svijet tijekom odrastanja potiču i za njega velik značaj imaju priče, koje se pričaju ili čitaju, te igre i razne aktivnosti kroz koje djeca mogu proraditi različite strahove koji se javljaju u toj ranoj dobi.Od pauka djeca mogu naučiti kako biti uporan, kreativan, vrijedan , odlučan te kako obnavljati uništeno. Stoga pogledajte kakve smo Vam sve zanimljive aktivnosti pripremili za ovaj tjedan.
GOVOR, KOMUNIKACIJA, IZRAŽAVANJE I STVARALAŠTVO:
1. RECITACIJA
PAUK
Mrežu plete pauk mali,
naučio je to dok još drugi nisu znali.
Stalno nešto radi,
u mrežu su njegovu, već mnogi kukci pali.
Samo to je njemu želja,
tad uživa od veselja.
Uputa za roditelje: Pročitajte djetetu recitaciju. Uz svaki stih zajedno osmislite pokrete. Djetetu će recitacija biti interesantnija, a ujedno će mu olakšati da zapamti stihove. Cilj ove aktivnosti je razvijanje namjernog pamćenja kod djece.
2. LIKOVNA AKTIVNOST – „PAUKOVA MREŽA” – FILC
Potreban materijal: papir za pečenje, škare, ljepilo, crni filc ili crni kolaž papir
Izrada: Napravite paukovu mrežu od papira, slijedeći i gledajući praktične upute na slici:(fotografije praktične izrade su u prilogu)



3. LIKOVNA AKTIVNOST - „ PAUCI ”
Potreban materijal: Domaći kinetički pijesak, brašno, ulje ,posuda za miješanje, obložena žica, papir u boji/oči
Opis aktivnosti:Od navedenih sastojaka izradite domaći kinetički pijesak (ulje dodajućiu količinu brašna dok ne dobijete kompaktnu smjesu, a dovoljno prhku).Iz dobivenog kinetičkog pijeska izradite vlastite pauke te ih ukrasite poželji nogama od žice i očima od kartona.

4. LIKOVNA AKTIVNOST - „PAUCI I NJIHOVE MREŽE”
Poticaj: film „Pauci i njihove mreže“Pogledajte zajedno sa svojim djetetom video uradak o paucima i njihovim mrežama. To može biti poticaj za crtanje paukove mreže različitim likovnim tehnikama: olovkom, drvenim bojicama ili flomasterima.
5. LIKOVNA AKTIVNOST – „ PAUKOVA MREŽA ”- TANJURPAUKOVA MREŽAPotreban materijal: papirnati tanjur, škarice, crna tempera, vuna, plastelinOpis aktivnosti: Najprije izrežite sredinu papirnatog tanjura. Dobiveni okrugli „okvir“ neka dijete oslika crnom temperom s obje strane. Kada se osuši uz pomoć bušilice za papir ili škarica probušite rupice po cijelom rubu. Sada uzmite vunu i početak zalijepite ili zavežite za okvir. Dijete provlači vunu kroz sve rupice dok ne napravi mrežu. Na kraju može oblikovati pauka od plastelina te ga smjestiti na izrađenu mrežu.

6. BOJANKE PAUCI
Bojanje je vrlo jednostavna aktivnost, a djetetu doista može pomoći u razvoju kognitivnih i psiholoških vještina. Bojankama se razvija fina motorika, dobra su priprema za školu, bojanjem se potiče kreativnost, bolja ruka-oko koordinacija i veća koncentracija.


7. GLAZBENA AKTIVNOST – PJESMA I POKRET - „JEDAN MALI PAUK“
Opis aktivnosti: glazba, glazbeno izražavanje
Jedan mali paukSe penjao u žljeb.Pala je kišaI sprala ga na tren.Izašlo je sunceI sve osušilo.Jedan mali paukSe opet popeo.
Veza za pjesmu na web-u :https://www.youtube.com/watch?v=xkZJHWfkKhQ
Tijek aktivnosti:- Pustite djetetu pjesmicu. Naučite riječi pjesmice te je zajedno otpjevajte. Pjesmicu možete otpjevati u ritmu ili lupanjem dlana uz dlan. Također možete osmisliti i koreografiju ili neku igricu.
SOCIO-EMOCIONALNI RAZVOJ I RAZVOJ LIČNOSTI
8. PRIČA I ANIMIRANI FILM: PAUK PRAŠKO

KADA JE PAUK PRAŠKO DOVOLJNO ODRASTAO DA NAPUSTI SVOJU RODNU MREŽU, BILO JE LJETO.POČETAK LJETA. NAJLJEPŠE VRIJEME DA PRONAĐE VLASTITI KUTAK I ISPLETE MREŽU. MISLIO JE PAUK PRAŠKO.I UBRZO JE PRONAŠAO IZVRSNO MJESTO. TAMNO,TOPLO I PROSTRANO. MJESTO NA KOJEMU GA NITKO NIJE UZNEMIRAVAO I NA KOJEM MU NITKO NIJE SMETAO- U TINOVOJ ŠKOLSKOJ TORBI.LIJEPO SE SMJESTIO PAUK PRAŠKO. RAŠIRIO JE SVOJU MREŽU, IZGLANCAO JE,OBJESIO NEKOLIKO UKRASNIH DETALJA I UDOBNO SE ZAVALIO. LJETO JE BILO TOPLO, GOTOVO VRUĆE.OBILOVALO JE SITNIM MUŠICAMA, KOMARCIMA I OSTALIM ZUJAVCIMA, A PRAŠKOVA MREŽA BILA JE VRLO KVALITETNO NAPRAVLJENA. PRAŠKO JE ZNAO DA JE PRONAŠAO IDEALNI DOM.TU GA JE ZAOBILAZIO ČAK I TORNADO KOJI JE NE JEDANPUT UNIŠTIO NJEGOVU RODNU MREŽU, A DOLAZIO JE U OBLIKU ŠIŠTEĆE KUTIJE S CIJEVI KOJU JE ZA SOBOM VUKLA TINOVA MAMA.
APSOLUTNI MIR, PRAŠINA I NJEGOVA MREŽA. UŽIVANCIJA.KAKO SU PROLAZILI LJETNI DANI,PRAŠKO JE BIO SVE ZADOVOLJNIJI. NJEGOVA BRAĆA I SESTRE MNOGO SU SE PUTA TUŽILI NA NEODGOVARAJUĆE DOMOVE U KUTOVIMA SOBE, NA STOLCIMA, ČAK I IZA ORMARA, ODAKLE SU IH ISTJERIVALI. A PRAŠKO SE SAMO SMIJULJIO. O, KAKO LI JE PAMETAN!BAKA GA JE UPOZORILA DA SE BAŠ NE OPUŠTA. MOŽDA MJESTO KOJE JE PRONAŠAO I NIJE TAKO IDEALNO KAKVIM MU SE ČINI. UOSTALOM, DA JE ZAISTA IDEALNO, NE BI TAKO DUGO OSTALO PRAZNO, NETKO BI GA VEĆ OTKRIO PRIJE NJEGA. ALI PRAŠKO SE NIJE DAO UZNEMIRITI. IMAO JE IDEALAN DOM I NITKO I NIŠTA TO NIJE MOGLO PROMIJENITI.A ONDA JE DOŠAO KRAJ LJETA. SMANJIVAO SE BROJ MUŠICA I KOMARACA, A DANI SU POSTALI KRAĆI. I JEDNOG JUTRA NEŠTO SNAŽNO PRODRMA PRAŠKOV DOM.-GLEDAJ, TIN, U TVOJOJ JE ŠKOLSKOJ TORBI PAUK ISPLEO MREŽU!- NASMIJALA SE TINOVA MAMA I DONIJELA ŠIŠTEĆI TORNADO. PRAŠKO JE BRZO SPAKIRAO SVOJU MREŽU I POBJEGAO U KUT IZA KREVETA. SRCE MU JE SNAŽNO TUKLO. GLEDAO JE KAKO SE NJEGOV IDEALNI DOM PUNI KNJIGAMA I BILJEŽNICAMA I TIN U NJ KRADOMICE GURA ROBOTA I NIŠTA MU NIJE BILO JASNO.ISPLEO JE NOVU MREŽU, JER SE ONA STARA IZGUŽVALA DOK JU JE ONAKO NA BRZINU PAKIRAO, I UGLAVNOM SE SMJESTIO U NOVOM DOMU. ALI JE I DALJE ČESTO GLEDAO IZ MRAKA SVOJ STARI DOM I MISLIO KAKO JE SVIJET ČUDAN I NEPREDVIDIV.
Bruno Kuman
Ivana Guljašević
Upute za roditelje: Nakon što ste djetetu pročitali priču, možete mu postaviti nekoliko pitanja kao npr.: Gdje se pauk Praško smjestio i ispleo mrežu? Kako se tamo osjećao? U koje godišnje doba se događa radnja priče? Čega se pauk bojao? Što je to šišteći tornado? Što se dogodilo na kraju s Praškovim domom, kako se osjećao? Čemu se ti veseliš, čega se plašiš?
Nakon ovog razgovora pogledajte zajedno s djetetom i kratki animirani film ,kao prilog ovoj priči te ga prokomentirajte .Link za animirani film: http://pametnjakovici.eu/583-2/Ako dijete želi, može nacrtati ono što ga se najviše dojmilo u priči. Možete potražiti ima li pauka u vašem domu (neka samo predvidi mjesta gdje bi se mogli nalaziti).U šetnji ili u parku također potražite pauka i njegovu mrežu. Pritom neka dijete razvija empatiju i poštovanje prema drugom živom biću.Uživajte u ovim aktivnostima s vašim djetetom!
9. MALA LUTKARSKA IMPROVIZACIJA
Potreban materijal: rukavica za ruke, papir, škare, flomaster, ljepilo i novinski papirIzrežite od papira dva kružića za oči i s flomasterom nacrtajte zjenice. Stavite rukavicu na ruku te u nju stavite malo novinskog papira kako bi se formirala glava. Zatim zalijepite oči i igra može početi. Možete šetati po dječjem tijelu…škakljati se,…skrivati…otpjevati pjesmicu o „Malom pauku“ i još puno, puno toga. Dobru zabavu!

SPOZNAJNI RAZVOJ
10. IGRA: „POTRAGA ZA PAUKOM“

Potreban materijal: folija za papir, crni i žuti kolaž papir, crni marker, škareNa foliju s crnim markerom nacrtajte razne kukce i bubice (npr. bubamare, mrave, leptiriće, gusjenice i pauke). Zatim u foliju stavite crni kolaž papir, a od žutog kolaž papira izrežite oblik koji imitira snop svjetlosti iz noćne baterije. Potraga za bubicama i kukcima može početi. Dijete može brojati koliko je čega pronašlo, a i može samo na novu foliju napraviti novu igru. Dobru zabavu vam želimo!
11. IGRA: „ISPLETI MREŽU“
PRVA VERZIJAPotreban materijal: karton, kolaž papir, škare, ljepilo, flomasteri, tjestenina s rupom (za provlačenje), špagaNa veći karton zalijepite izrezani kolaž u raznim bojama (kolaž neka bude izrezan na kocke jednake veličine), te na svaku boju kolaž papirića zalijepite po jednu tjesteninu. Na papir možete djetetu označiti redoslijed po kojem treba provlačiti špagu kroz tjesteninu. Napravite više tih papirića kako bi dijete „isplelo“ različite mreže i kako bi igra potrajala duže.

DRUGA VERZIJAPotreban materijal: karton, tjestenina, ljepilo, špagaOva verzija je za mlađu djecu. Na karton možete zalijepiti tjesteninu kroz koju dijete zatim provlači špagu i plete malu paukovu mrežu.
12. MATEMATIČKA IGRA - „„PAUKOVA MREŽA“
Potreban materijal: bijeli papiri, crni flomaster, tempera u boji po želji, škarice
Opis i izrada igre: Na bijeli papir nacrtajte flomasterom paukovu mrežu ili isprintajte . Možete nacrtati na jedan papir više mreža ili samo jednu veću. Pokraj svake mreže napravite kvadratić sa brojkom od 1do 5 za mlađu djecu (oko 3. i 4. godine), a do 10 za stariju djecu (oko 5. godina). Ti brojevi će biti zadatak djeci koliko svojih otisaka prstića trebaju staviti na zadanu mrežu. Djeca umoče prst u temperu i otiskuju male paukove po mreži, ali prema zadanom broju. Slobodno im pomognite u brojanju. Djeca mogu najprije izbrojati svoje prste, zatim izreći na glas koji je broj u kvadratiću i tek zatim otiskivati prstima. Na kraju mogu dodati flomasterom noge paucima.Drugačiji način izrade igre je takav što možete nacrtati na papirićima u krugu male pauke i zatim izrezati, te ih djeca mogu slagati na mrežu.



13. MATEMATIČKA IGRA - „PAUK”
Potreban materijal: papiri, olovke u boji, flomasteri, kvačiceOpis aktivnosti:Nacrtajte i izrežite model pauka od papira. Dijete ga po želji može obojati flomasterima i bojicama, te nacrtati oči. Na tijelu pauka ispišite brojeve od 1-8, a za manju djecu nacrtajte točkice. Kvačice također označite točkicama. Zadatak je da dijete prebroji točkice na kvačici i stavi je na odgovarajući broj na tijelu pauka.

TJELESNI I PSIHOMOTORNI RAZVOJ
14. „PAUCI I MUHE”
TJELESNA AKTIVNOST ZA CIJELU OBITELJ! Ovu aktivnost najbolje je provesti na dvorištu u prigodama poput rođendana, okupljanja šire obitelji i sl. Djeca se podijele u dvije ekipe. Jedna ekipa su muhe i one sjede na stolicama u krugu. Jedna stolica u krugu treba biti prazna. Iza svih stolica stoje pauci, pa i iza prazne stolice. Taj pauk koji nema svoju muhu treba potajno namignuti nekoj od muha. Zatim muha treba što brže odletjeti sa svoje stolice na stolicu pauka bez muhe. Ako njen pauk pri tome brzo dotakne svoju muhu, mijenjaju mjesta tj. muha postaje pauk, a pauk muha. Onaj pauk bez muhe traži dalje namigujući svoju muhu. Ako muha brzo odleti i sjedne na stolicu pauka koji nije imao muhu, pauk bez muhe nastavlja namigivanjem tražiti neku drugu muhu.
15. „BIJEG IZ PAUKOVE MREŽE”

Ovo je prije svega igra za kreativne i strpljive roditelje jer treba napraviti paukovu mrežu u jednom dijelu stana uz pomoć dugih traka krep papira ili konopaca koje ćete ispreplesti i zalijepiti po zidovima (da izgledaju kao paukova mreža). Od običnog papira možete napraviti i male pauke koje ćete naravno obojati u crno (ako želite, možete im napraviti i krakove) i objesiti da vise s nekoliko mjesta na paukovoj mreži. Zadatak je provlačiti se kroz paukovu mrežu i izbjegavati ta mala bića. Ova igra je zanimljiva i za dječji rođendan jer će pobuditi natjecateljski duh te uzrokovati puno zabave i smijeha.
16. GRAFOMOTORIČKE VJEŽBE
Fina motorika važan je preduvjet za razvoj ostalih vještina kod djece, a prvenstveno pisanja. Ove vježbe mogu djeci pomoći da kroz igru razviju kontrolu nad motoričkim vještinama ruku i prstiju. Najveći napredak ovih vještina kod djece odvija se između četvrte i šeste godine, dok se kompleksnije vještine usvajaju između 5. i 8. godine. Početne vježbe grafomotorike dijete može vježbati povlačeći linije prstićem po papiru ili čak i vučenjem igrački poput dječjeg autića unutar zadanih linija. Početno pisanje brojeva možete biti, upravo na takav način, zabavna vježba motorike uz učenje brojeva. Isprintajte predloške i koristite ih u igri - dijete može koristiti autiće, prstiće, bojice, pastele ili olovku.



I za sami kraj jedna simpatična ideja za zalogaj :)

Comments